| anonim_4396 a întrebat:

Daca la impartirea legala unei mosterniri ce consta din:bani in cont si terenuri. Unul dintre cei cu drept de mostenire nu se prezinta la notariat si nu se poate intelege cu el, nesemnand nimic, nefiind de acord cu nimic. Care este procedura, ce se intampla in continuare, am inteles ca se amana dar cat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca un mostenitor nu se prezinta, nici dupa citarea de catre notar, atunci notarul va da o incheiere de trimitere in instanta si mostenirea se va dezbate acolo. Mostenitorul care a cauzat aceasta va fi silit la plata tuturor cheltuielilor de judecata.