| teo530 a întrebat:

Daca lucrez duminica normal se da 2 zile libere sau ziua platita dublu. Dar daca lucrez in duminica mare, care este liber de la stat, ar trebui sa imi dea ceva pe langa astea?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde unde lucrezi. Unii iti dau doar „Buna dimineata", cand vii la serviciu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate nu e fraier. Poate e sofer pe ambulanță, sau poate e infirmier.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ar trebui să îți dea nimic în plus, fiindcă e o duminecă mai mare ca altele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si de ce nu il intrebi pe șeful sau șefa care te a angajat? Ei stiu legea.

| teo530 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da sigur. normal ca ei stiu legea dar fac smecherii

| Dintrebare a răspuns:

Angajatorul este obligat sa acorde compensatii daca salariatii lucreaza in zile de sarbatoare. Ori primesti compensare cu timp liber in urmatoarele 30 de zile, ori spor salarial de cel putin suta la suta din salariul de baza. Nu conteaza sa mergi la serviciu duminica sau in zi libera legal. Cata vreme mergi la munca intr-o zi nelucratoare, te incadrezi in situatia asta. Daca angajatorul nu acorda zilele libere si nici nu recompenseaza pentru munca in zilele respective, iar tu reclami la ITM, primeste amenda.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Este o metoda frecvent folosita prin care superiori tai își iau ceva bănuții în plus pe urma ta. Da, în mod legal ar trebui sa fie plătita 300 %. de ce? pentru ca 100% este ziua ta normala de munca, 200% pentru ca este suplimentara fiind weekend iar 300 % pentru ca este sărbătoare legala data de statul roman.