| Sebastian_Martin_2001 a întrebat:

Daca m-am batut si respectiva persoana a dat declaratie si a facut certificat medico-legal, in cat timp trebuie sa imi ajunga scrisoarea acasa? ( a avut o zi de spitalizare)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca victima a facut si plangere penala, pentru a se demara urmarirea penala este nevoie de plangerea prealabila a victimei, fiind vorba de infractiunea de lovire sau alte violente.
Cat de repede vei fi chemat la politie depinde de cat de aglomerati sunt, poate dura si o luna sau chiar peste o luna de la depunerea plangerii prealabile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

El face plângere la poliție. Se deschide un dosar penal. Acesta este primit de un agent spre rezolvare. El îți trimite o citație să te prezinți la poliție în calitate de pârât. Total cam o săptămână.

| Necuvântător a răspuns:

Nu te-ai bătut. S-o fi bătut singură, certificatul medico-legal e apă de ploaie.