| adriangrowinglife12 a întrebat:

Daca mi-a expirat buletinul pe 27 octombrie 2021, inca este valabil fiindca este stare de urgenta? Va intreb pentru ca stiu ca e ceva lege legat de asta.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-a prelungit valabilitatea actului de identitate (buletin sau carte de identitate) pe toata durata starii de alerta (acum nu este stare de urgenta si am fost si in octombrie 2020) si inca 90 de zile dupa incetarea acesteia prin L.55/2020.
Acum suntem in stare de alerta si nu se stie cand va inceta, astfel ca actul de identitate poate fi valabil inca 4 sau 5 luni, posibil chiar mai mult.

| Catrice a răspuns:

Eu știam ca asta cu buletinul și alerta nu mai e valabila de un an thinking

| Brizbriz a răspuns:

90 de zile... deci, nu

| Werrich a răspuns:

Este stare de alertă.

| mastadont a răspuns:

Este valabil încă 90 de zile după ce se termină starea de alertă, deci încă îl poți folosi. Din păcate, dacă ai de făcut acte importante, funcționarii publici îți vor cere să-l refaci, deși acesta este valabil. Am pățit-o chiar eu așa că cel mai bine e să mergi și să-ți faci altul.

| goguPatent a răspuns:

Este valabil pentru că este stare de alertă nu de urgență. Și mai e valabil inca 90 zile după ce nu va mai fi starea de alertă. Dar cel mai bine e să îl schimbi cat mai repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihai69 mi-a dat eronat, se pare ca are dreptate, lucru confirmat de Ioandelasal, sunt 90 de zile DUPA incertarea starii de alerta, deci, cum a estimat si el 4-5 luni de acum incolo inca mai e valabil... cel putin