| User2300 a întrebat:

Dacă mi-a expirat pașaport-ul de 5 luni și am domiciliul în străinătate (momentan sunt în România), ar trebui să plătesc amendă când o să-l fac?
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Daca ai cartea de identitate valabila si esti acum in Romania nu te amendeaza pentru expirarea pasaportului, in Romania principalul act de identitate este cartea de identitate.

| User2300 explică (pentru Bizon95):

Nu mai am buletin românesc din 2011. Am doar carte de identitate Italiană care expiră în noiembrie.
Pentru unele probleme de familie am fost nevoită să rămân în România.

| Ioandelasal a răspuns (pentru User2300):

Nici atunci nu-i problema, asa ca poti merge acum sa-ti faci pasaport, pentru a nu expira si cartea de identitate italiana.

| Bizon95 a răspuns (pentru User2300):

Pai, cu, cartea aia de identitate nu poti calatori din UE in UE?
daca nu (habar nu am actele italiene) atunci te poti duce la ambasada Italiei si sa rezolvi problema, si ar fi foarte bine sa o faci pana expira!