| anonim_4396 a întrebat:

Dacă mi-a fost suspendat permisul 90 de zile, am auzit ca este o metoda prin care, prin susținerea unui test grila se scade din zilele de suspendare, care ar fi numărul de zile suspendate dacă promovez acest test? 30? Sau e in funcție de fapta făcută?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate scadea perioada de suspendare a dreptului de a conduce la 30 de zile, in anumite conditii si cu sustinerea unui test.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 221. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de savarsirea faptei;
  c) în ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsura;
  d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplică sancţiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
  (2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea  perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, dacă:
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
  b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
  c) a fost implicat într-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
  d) sancţiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a  neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata când barierele sau semibarierele sunt coborate ori în curs de coborare sau când semnalele cu lumini rosii şi/sau sonore sunt în functiune."

14 răspunsuri:
| Începătorul988 a răspuns:

Nu ete nici-un test. Si mie mi-a fost suspendat permisul recent. Ce as fi auzit, daca ai duce masina la politie ti-ar scadea perioada de suspendare (nu stiu sigur, asa am auzit)

| anonim_4396 explică (pentru Începătorul988):

Dacă ești începător nu poți aplea la testul acela, însă de treaba ca sa duci mașina la poliție nu ma auzit laughing) Nu văd de ce ai face asta

| Începătorul988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am auzit de la niste rude. Cel mai probabil sa se asigure politia ca numai conduci.

| suntserios a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu exista treaba asta cu dusul mașinii la politie. Nu știu de unde ai scos-o. Tu nu poți da testul ca ești incepator

| Începătorul988 a răspuns (pentru suntserios):

Am auzit-o la niste rude. Si mie mi s-a parut ciudat, de aia am si mentionat ca nu stiu cat de reala este.

| anonim_4396 explică (pentru Începătorul988):

laughing) Nu exista așa ceva, poți închiria oricând orice mașina și nu necesita dovedirea faptului ca deții permis de conducere (Bine, nu trebuie sa arați ca unu de 12 ani) și pana la urma ce rost ar avea sa îți duci mașina la poliție, oricând poți face rost de alta, fie ceri de la o ruda, prieten, aeroport, rent a car, dacă ar fi cum zici tu ar trebui ca poliția sa îți deschidă o parcare cât Delta Dunării laughing)

| Începătorul988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am auzit la niste rude, nu am zis ca este sigur.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Presupun ca nu ai închiriat niciodată o masina, nu de alta dar primul lucru pe care îl fac este sa îți facă o copie după permis

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Mergi la aeroport și vezi dacă Iri trebuie copie dupe permis, nu e adevarat, îți trebuie buletin, un card de credit/debit din care se scot banii și garanția respectiv după care se returnează o parte din garanția luată, nu vorbi dacă nu sti, se completează documentul cum. Ca ai luat la cunoștința prevederile sociale și legislative, după care mergi cu un asistent la mașina și îți arată unde a fost zgâriată înainte in baza unei fise se constatare a daunelor din trecut (Am închiriat mașini și in tara și in afara, peste 15masini au fost închiriate de mine și implicit de tatăl meu, stiu foarte bine procedura prin care se închiriază o mașina, nu e nevoie da îmi explici, dacă nu ma crezi, te rog sa mergi la aeroport și sa vezi de ce ai nevoie, mu de alta dar aici mai sunt și persoane care caută sa închirieze o mașina și nu stiu procesul de birocrație necesar pentru a face asta și nu merita sa fie induși in eroare

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand tu nu cred ca ai inchiriat absolut nicio masina avand in vedere ca din toate intrebarile tale reiese ca ai abia 19 ani si esti incepator lucru care contrazice toti termenii si conditiile companiilor de inchiriere auto.

Pe mine poti sa ma contrazici cat vrei tu. Nu stiu cum vei contrazice macar pe cele 5 companii de inchiriere vechicule care au trecut clar si in scris in conditiile lor necesitatea detinerii si prezentarii unui permis auto la inchirierea unei masini.

Uite, ca sa iti arat si dovezi clar si concrete

Sixt
https://www.sixt.ro/servicii-inchirieri/informatii-inchiriere/

General Rental Information
"Driving Licence Requirements
You and all approved drivers must be in possession of a full, valid driving licence for at least one year. Furthermore, the following conditions apply depending on the issuing country of the driving licence"

Autoboca Bucuresti
https://www.autoboca.ro/servicii/conditii-de-preluare

"Documente necesare la preluarea maşinii:
act de identitate sau paşaport valid;
permis de conducere valid."

Hertz
https://www.hertz.ro/IntrebariFrecvente

"Care sunt cerintele generale pentru a inchiria o masina?
R: Un permis de conducere valabil detinut de cel putin un an este necesar."

Avis
http://www.avis.ro/......i_conditii

" Conditii necesare pentru inchirierea unui Vehicul
Persoanele care închiriază, cât si soferii suplimentari trebuie să dețină permis de conducere de cel puțin 1 an. Toate permisele de conducere eliberate în UE sunt recunoscute si acceptate pentru inchiriere.
"

Europecar
https://www.europcar.ro/en/pages/faq

"What cand of documents are required for renting a car?
Europcar require that a valid driving licence has been held for at least 1 year, identity card/passport and credit card. In case of business rentals corporate registration documents, official stamp and an undersigned order are required to be presented at the commencement of the rental to our rental agents in every office."

Sa nu vii tu acum sa imi spui ca poti inchiria o masina fara sa prezinti in tot procesul permisul de conducere...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Mai citește o data ce am spus "implicit cu tatăl meu"

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

In fine, nu ma mai contrazice pe mine, contrazi cu argumente toate companiile de rent a car.

PS. Ai scris destul de clar "Am închiriat mașini și in tara și in afara, peste 15masini au fost închiriate de mine". Nu am ce sa mai citesc odata.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

laughing))))) Ești penibil fratello, lasă ce ai citat, următoarele cuvinte erau exact ce am zis, lasă, lasa

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, atunci du-te la taica tu și întreabă l cum a procedat când a închiriat. Ai sa afli ca la un moment dat a dat permisul sau o copie a permisului. Și cu asta încheiem off topicul de aici. Dacă ai ceva de contrazis, contrazic termenii și condițiile companiilor de rent a car.