| Stefan_Cristian_1983 a întrebat:

Daca mi-am schimbat adresa din buletin in alt judet trebuie sa modific si actele masinii?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie preschimbat certificatul de inmatriculare, dar doar daca ti-ai schimbat domiciliul, in caz de flotant nu trebuie.
Conform Ordinului MAI nr. 1508/2006, citez:
"ART.2.(1) Proprietarii de vehicule sau mandatarii acestora sunt obligaţi să solicite înmatricularea ori înregistrarea, după caz, înainte de a le pune în circulaţie şi să solicite radierea lor din evidenţă, în cazurile prevăzute de lege, potrivit prevederilor prezentului ordin.
  (2) În cazul schimbării oricăror date înscrise în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, titularul acestuia este obligat să solicite autorităţii emitente eliberarea unui nou astfel de document, în termen de cel mult 30 de zile de la data la care a survenit modificarea.
  (3) Titularii înmatriculării sau înregistrării unui vehicul sunt obligaţi să solicite eliberarea unui nou document în locul celui furat, pierdut sau distrus."