| hUnTERRRRRR a întrebat:

Daca nu am oprit la stop pentru ca pe drumul transversal era rosu si puteam trece pot primi amenda? Pentru ca politia statea la semafor si dupa venea dupa mine dar apoi s-a oprit.
Nu stiu exact daca venea dupa mine dar eu nu am oprit la stop, ci doar am incetinit.

16 răspunsuri:
| SLexuS a răspuns:

Probabil ca da, vei primii ceva garantat acasă.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca intersectia este semaforizata n-ai comis nici o contraventie, tu aveai verde daca pe celalalt drum era rosu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SLexuS):

Cine garanteaza?

| hUnTERRRRRR explică (pentru Ioandelasal):

Doar ca pe drumul pe care eram eu nu era semafor, doar indicatoare stop

| SLexuS a răspuns (pentru suntserios):

Eu cred ca 75%, acum depinde de intersecție, sunt șanse, nu as baga mana în foc, dar sunt. Dacă ne-ai explica mai în detaliu, poate îți spunem clar și concret.

| hUnTERRRRRR explică (pentru SLexuS):

Pe drumul pe care circulam eu erau doar indicatoare stop fara semafoare, iar pe celalalt drum era semafor dar ei aveau rosu

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Nu cred ca vei fi amendat, daca n-ai deranjat circulatia celor de pe drumul transversal.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SLexuS):

Te crezi in Germania sau unde? Crezi ca politia romana sta si filmeaza contraventii in trafic si trimit acasa? Loool

| hUnTERRRRRR explică (pentru suntserios):

Asa ma gandeam si eu ca daca era sa imi dea amenda ma oprea pe loc acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vroiau, puteau sa-ti ia carnetul happy

| hUnTERRRRRR explică (pentru anonim_4396):

Carnetul in niciun caz, pentru ca nu era neacordare de prioritate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Eu n-am mai auzit de asemenea stop-uri, la care nu esti obligat sa opresti sa te asiguri si mergi mai departe.

| hUnTERRRRRR explică (pentru anonim_4396):

Am explicat mai sus ca pe drumul transversal era rosu la semafor iar eu o luam sprea dreapta.

| simpluone a răspuns:

Politia nu venea spre tine ca altfel ar fi pornit girofarele. Eu nu am mai intalnit intersectie cu semafor pe un drum si pe celalalt fara. De unde stiai ca pe drumul ala semaforul era rosu avand in vedere ca tu nu ai avut semafor sa fie verde? Sarind peste problema asta cand ai stop ai stop. Trebuie sa opresti masina sa te asiguri si apoi sa pornesti cedand prioritatea. Nu o sa-ti vina nimic acasa!

| hUnTERRRRRR explică (pentru simpluone):

Eu veneam de pe un drum secundar cu sens unic si am vazut ca e rosu pentru ca treceau si pietonii si politistii stateau la rosu.

| simpluone a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Semaforul ala era doar pentru trecerea de pietoni atunci astfel insemnand ca intersectia ta nu era semaforizata aplicandu-se regula semnelor de circulatie daca existau. Semnul tau indicand stop inseamna ca trebuie sa opresti masina sa te asiguri. Deci trebuia sa opresti inainte sa intri in intersectie si sa te asiguri. Oricum discutia are doar caracter informativ, nu o sa-ti vina nici o amenda. Dar conform codului rutier ai gresit asa ca puteau sa te amendeze.