| Naveor a întrebat:

Daca nu ma prezint la examenul auto (traseu) in ziua stabilita se declara respins?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te prezinti esti absent, dar nu respins. Respins esti doar daca te prezinti si faci multe greseli in conducere, respectiv peste 20 puncte de penalizare.
Conform O. MAI nr, 268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Candidaţii care nu s-au prezentat la proba practică pot solicita programarea pentru o nouă probă oricând, dar nu mai târziu de un an de la absolvirea cursului de pregătire teoretică şi practică sau, după caz, de la data înregistrării acestora în aplicaţia informatică de examinare."

| Naveor explică (pentru Ioandelasal):

Ok, multumesc frumoshappy

| Abonat1455 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar daca nu ma prezint la proba scrisa, adica la sala, ma considera picat sau absent, si dupa cat timp ma voi putea programa din nou?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Abonat1455):

Daca nu te prezinti este ca si cum n-ai fost programat si te poti reprograma imediat, la cat timp vei fi reprogramat depinde de aglomeratia la proba teoretica.