| asperger3 a întrebat:

Daca o persoana are de executat 5 ani in regim de detentie (bine inteles ca are si drepturi interzise, in cazul de fata de a fi profesor timp de x ani) in cat timp iese din inchisoare?
E in 1970 nascuta respectiva persoana...
Am vazut ca ar trebui sa faca 2 ani si jumatate dar vreau sa stiu sigur.
http://adevarul.ro/......index.html

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce face in inchisoare. Daca munceste si se comporta bine poate fi eliberat conditionat dupa executarea a jumatate din pedeapsa, respectiv 2 ani si 6 luni. De asemenea depinde si de conditiile din detentie, daca nu sunt corespunzatoare se poate elibera chiar mai repede, prin recursul compensatoriu, se acorda 6 zile pentru fiecare luna petrecuta in conditii necorespunzatoare.

| asperger3 explică (pentru Ioandelasal):

Stati putin: Sa inteleg ca un an de inchisoare nu e de 6 luni sau 4 luni, ci de fix 365 de zile...
Am avut impresia ca un an de inchisoare e 6 luni...
Bine ca sunt prea mic( am abia 18 ni) ca sa inteleg toate legile din tara.
Va multumesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru asperger3):

Un an de inchisoare este fix un an calendaristic, nu stiu de unde ai avut impresia ca este de numai 6 luni.