| Alex955 a întrebat:

Dacă o persoana care lucra în politia de frontiera a decedat în timpul serviciului se considera accident de munca?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca se dovedeste ca a fost expus la stress, care a cauzat infarctul.

| Alex955 explică (pentru Bula):

Pai lucratul în ture de noapte nu acumulează stres?

| Bula a răspuns (pentru Alex955):

Nu neaparat.
Multi lucreaza in ture de noapte si nu mor de infarct, la locul de munca.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca a murit intr-un accident.
Daca a facut infarct, nu este considerat accident, chiar daca a murit in timp ce era la servici.

| TheGentleman a răspuns:

DA. Și dacă faci accident rutier sau cazi pe drumul de la serviciu sau spre serviciu, se consideră accident de muncă

| Irinelp a răspuns:

Da dacă a murit într-un accident nu dacă era bolnav.

| Alex955 explică (pentru Irinelp):

Nu era bolnav însă infartul a fost în timpul serviciului și inițial după lege arata ca se incadreaza