| Aldutssss31 a întrebat:

Daca o persoana decedata are doi copii iar unul dintre ei are si el un copil, cum se va imparti mostenirea? Doar pentru cei doi copii sau si nepotul poate beneficia? Din ce am inteles nepotul este mostenitor de gradul 1 la fel ca si copiii.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Copiii defunctului si sotul supravietuitor sunt mostenitorii din clasa I-a si inlatura de la mostenire pe toti din celelalte clase.
Doar daca parintele indreptatit la mostenire ar fi decedat vine la mostenire, prin reprezentare, nepotul celui decedat.

| sierra1 a răspuns:

Nepoții nu intră in calcul

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum sa fie nepotul mostenitor gradul 1? Intreaba un avocat si vezi nepoate ce primesti, praful de pe tobălaughing

| Freya1 a răspuns:

Copii sunt unici moștenitori daca părinții nu fac un testament in care sa treaca si pe altcineva, sau nu au vandut deja altcuiva..In caz de decesul părintelui (tatăl/mama copilului/nepotul) exista posibilitatea ca acesta să fie la rând si atunci mostenire sa se împartă între el și unchiul/mătușă...Dar nici asta nu e chiar atat de sigur.

| Frank51 a răspuns:

Nu merge așa simplu, în primul rând toți moștenitorii trebuie să hotărască dacă vor să beneficieze sau nu de partea lor, apoi se face o împărțire în funcție de grad, asta diferă și doar cineva în domeniu poate să îți zică exact procentele.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nepotii nu mostenesc nimic de la un bunic decedat, atat timp cat parintele, copilul persoanei decedate e in viata

| Vântulalb a răspuns:

Daca ambii copii ai decedatului din tema traiesc, nepotul nu are nici un drept!

| blairelovesmusic a răspuns:

Doar copiii beneficiaza.