| Teodor_Linte_1998 a întrebat:

Daca o persoana este minora iar parintii sunt divortati iar ea este in custodia mamei, acolo unde vrea sa si plece, cum poate proceda dat fiind faptul ca tatal ei nu a mai cautat-o acesta fiind si el plecat in afara unde sta in concubinaj. Mentionez ca fata are 16 ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce s-a scris in hotararea judecatoreasca si daca aceasta a fost data inainte de octombrie 2011 sau dupa.
Inainte minorul era incredintat, de regula numai unui parinte (custodie unica), dupa aceasta data este incredintat ambilor (custodie comuna) si doar domiciliul este stabilit la un parinte.
Daca a fost incredintata numai mamei atunci poate sa plece numai cu declaratia acesteia, daca este custodie comuna atunci este nevoie si de acordul acestuia.
Daca tatal nu vrea atunci este nevoie de o hotarare judecatoreasca.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde în ce an s-a pronunţat divorţul şi s-a stabilit custodia...
Dacă minora se află în custodia EXCLUSIVĂ a mamei, atunci NU este necesar acordul tatălui pentru ca ea să părăsească ţara!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......pot-merge/

http://www.tpu.ro/......-parin-ii/