| Rebe97 a întrebat:

Daca o persoana ia somaj intr - o tara straina membra uniunii europene se poate angaja cu carte de munca in Romania?

Răspuns Câştigător
| fuzzer a răspuns:

Da se poate, insa somajul va fi intrerupt.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu poți fi șomer și angajat, în același timp!
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Timp de 3 luni poate sa pastreze somajul cu conditia sa fie luata in evidenta Agentiei nationale( respectiv judetene) de ocupare a fortei de munca din Romania si sa indeplineasca anumite formalitati.

Persoana poate solicita o autorizatie de transfer a indemnizatiei de somaj, pe o perioada de 3 luni( se poate prelungi pana la 6 luni cu acordul autoritatii care plateste indemnizatia), de la tara in care a ramas somer, catre:

* tara in care a locuit inainte sau
*orice alta tara in care doreste sa-si caute un loc de munca.

Citeste " Dreptul persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă de a-şi transfera indemnizaţia de şomaj în altă ţară din UE" de aici :
http://europa.eu/......dex_ro.htm

Despre revenirea in tara de provenieta inainte de termenul indicat in formularul U2 --- citeste cu atentie : http://europa.eu/......dex_ro.htm

| darrio2007 a răspuns:

Da.Aceleasi conditii ca si cum ai lua somaj din Romania.