| Dragos1477 a întrebat:

Daca o persoana isi continua studiile(facultate) poate beneficia in continuare de alocatie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate beneficia de alocatie de stat pentru copii, aceasta se acorda doar elevilor de liceu sau scoala profesionala, care au depasit varsta de 18 ani si numai pana la terminarea cursurilor acestor scoli preuniversitare.
Conform L.61/1993, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
(3)Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
(4)Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă totuși întrebarea ta se referă la 'pensia alimentară', atunci da - aceasta se acordă și după 18 ani dacă urmezi o formă de învățământ (indiferent care), dar nu mai mult de 26 de ani.

| Lukasssz a răspuns:

Nu,doar la liceu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce alocatie? Alocatia se da doar elevilor, nu studentilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista alocatie la studenti.

| RebReb a răspuns:

De ce ajutor pot beneficia din partea statului copii care isi continua studiile in cazul meu facultate.