| coadadematura a întrebat:

Daca o persoana refuza sub orice forma sa se legitimeze, ce masuri legale poate lua un polițist/ de frontiera/ jandarm?

Răspuns Câştigător
| anonimuIl a răspuns:

Il conduce la cea mai apropiata sectie de politie si acolo vor incerca sa-i stabileasca identitatea, dupa care il vor amenda.

| coadadematura explică (pentru anonimuIl):

Il conduce folosind forța, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru coadadematura):

Depinde daca se opune sau nu. Daca se opune pot folosi forta.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va fi condus la sectie si va trebui sa i se afle identitatea. Daca persoana nu vrea sa se legitimeze, inseamna ca ori ascunde ceva ori e prost. Exista metode de a se afla identitatea unei persoane, fara acordul ei.

| Brizbriz a răspuns:

Evident il incatuseaza si il duc la sectie, unde bat la el pana scot tot ce vor

| anonimuIl a răspuns:

Îl conduce la secție dacă nu vrea să se legitimeze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te roaga frumos iar daca nu vrei isi cer scuze ca te-au legitimat si pleaca.