supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Daca o persoana sinucigasa ar posta pe Facebook sau chiar aici pe TPU ca vrea sa-si faca rau si ar fi incurajata de mai multe persoane, ar trece la actiune si apoi s-ar descoperi mesajele, persoanele care au incurajat-o ar pati ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CAPITOLUL I
Infracţiuni contra vieţii
Art. 191

Determinarea sau înlesnirea sinuciderii

(1) Fapta de a determina sau înlesni sinuciderea unei persoane, dacă sinuciderea a avut loc, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 7 ani.

(2) Când fapta prevăzută în alin. (1) s-a săvârşit faţă de un minor cu vârsta cuprinsă între 13 şi 18 ani sau faţă de o persoană cu discernământ diminuat, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 10 ani.

(3) Determinarea sau înlesnirea sinuciderii, săvârşită faţă de un minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani sau faţă de o persoană care nu a putut să-şi dea seama de consecinţele acţiunilor sau inacţiunilor sale ori nu putea să le controleze, dacă sinuciderea a avut loc, se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

(4) Dacă actele de determinare sau înlesnire prevăzute în alin. (1)-(3) au fost urmate de o încercare de sinucidere, limitele speciale ale pedepsei se reduc la jumătate.

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cauta pe google "massachusetts suicidal case". O fata si-a incurajat iubitul sa se sinucida mai multe luni ceea ce s-a si intamplat, apoi a fost condamnata la cativa ani de inchisoare, oricum nu a stat prea mult timp pe acolo. Asta in America, care are legi foarte stricte.
In Romania nu s-ar intampla nimic cu astfel de persoane. Aici in multe familii femeile sunt batute mar si nimeni nu face nimic.

| PersonajFictiv a răspuns:

S-a intamplat recent aici?

| supadeceapa explică (pentru PersonajFictiv):

Nu, a fost o glumita care m-a dus pe mine cu gandul la ce s-ar intampla daca

| Yurisa a răspuns:

Legal da, moral, poate laughing
E o chestie care se cheama "autor moral", in fine, din punctul meu de vedere fiecare face ce vrea cu viata lui. Moartea e mai usoara decat o viata chinuita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, răspund penal

| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

Atunci stai cuminte

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Dovada că albinutza asta, bondarel cum își zice acum, suferă de un fel de autism e răspunsul de mai susbig grin

| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

Ce-ai cu bondarelul meu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

CAPITOLUL I
Infracţiuni contra vieţii
Art. 191

Determinarea sau înlesnirea sinuciderii

(1) Fapta de a determina sau înlesni sinuciderea unei persoane, dacă sinuciderea a avut loc, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 7 ani.

(2) Când fapta prevăzută în alin. (1) s-a săvârşit faţă de un minor cu vârsta cuprinsă între 13 şi 18 ani sau faţă de o persoană cu discernământ diminuat, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 10 ani.

(3) Determinarea sau înlesnirea sinuciderii, săvârşită faţă de un minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani sau faţă de o persoană care nu a putut să-şi dea seama de consecinţele acţiunilor sau inacţiunilor sale ori nu putea să le controleze, dacă sinuciderea a avut loc, se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

(4) Dacă actele de determinare sau înlesnire prevăzute în alin. (1)-(3) au fost urmate de o încercare de sinucidere, limitele speciale ale pedepsei se reduc la jumătate.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

In mod normal, ar trebui sa raspunda pentru faptele sale.
In Romania, cu atat anonimat, proxy-uri, furnizori de internet varza, legislatie incompleta etc etc, este cam greu sa tragi pe cineva la raspundere daca se ascunde in spatele monitorului.

Tocmai din aceasta cauza este plin de frustrati in mediul online mai rau decat pe sosele.

| Antoneta_Torcica_1967 a răspuns:

Dar cum ar putea o altă persoană să susțină asa ceva? Normal ca ar pățit-o urât de tot ca nu a anunțat despre un astfel de incident.