| Anonimul151 a întrebat:

Dacă pașaportul unei persoane expiră în luna aprilie, însă se programează înainte de a expira se poate face altul nou? Chestiunea e că persoana respectivă are pașaport care va expira în aprilie, însă atunci nu va fi în țara și nici nu are cum sa revină pentru a face, de aceea s-a programat pentru a face pasaport nou.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate face.
La ridicarea noului pasaport trebuie sa prezince pe cel actual pentru a fi anulat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poate sa il faca cand vrea.

| johnnny123 a răspuns:

Evident că poate. Este chiar recomandat să-l schimbi ceva mai devreme dacă obișnuiești să călătorești mult.

Unele țări nici măcar nu te lasă să intri dacă pașaportul expiră în mai puțin de șase luni.

Răspuns utilizator avertizat
| blackann a răspuns:

"chestia", nu "chestiunea"!

| IarsiIar a răspuns:

Johnny a raspuns corect. Nu mai repet mai ales ca mai sunt doar 4 luni pana la expirare.