| Zoia_Luca_1968 a întrebat:

Daca pe act scrie cu nerecurare din 2006 mai poate fi atacat?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe ce act scrie cu "nerecurare"?
Pe orice hotarare scrie calea de atac (apel sau recurs) sau definitiva, nu am vazut hotarare judecatoreasca (desi am vazut destule) pe care sa fie o asemenea mentiune.
In orice caz o hotarare din 2006 nu mai poate fi ataca nici macar pe caile extraordinare de atac, au trecut deja cca 12 ani.

| Ioandelasal a răspuns (pentru francut):

Eu am dat raspunsul dar utilizatorul intreba ce inseamna nerecurare.
Pe nici o hotarare judecatoreasca nu o sa gasesti mentiunea "cu nerecurare". In schimb daca o hotarare, de prima instanta sau din apel, nu a fost atacata cu recurs se poate spune ca acea hotarare a ramas definitiva prin nerecurare.

| francut a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc. Asa invat si eu.