| AlexDorinel a întrebat:

Daca peste tot în lume ar guverna partide de stanga cum e PSD la noi adica partide care țin cu omu de rand și nu cu smecheri/patroni etc, ar fi mai bine?

Cred ca am fii fost 10 miliarde pe planeta acum și n ar fi murit nimeni de foame.

34 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai nu e logic ca ar fi mai bine? Daca stanga tine cu omu de rand, e f clar ca ar fi mai bine, mai ales daca acele partide chiar si-ar face treaba si ar aplica doctrina socialista.

Sper deosebire de dreapta care am zis, nu are cum sa faca bine insusi prin doctrina (gandirea, planurile lor), adica daca dreapta isi face treaba ei, e bine pentru smecheri si patroni, si din pacate mereu si-a facut treaba!

Dar lumea nu stie asta, si voteaza dreapta care e contra lor din start, dar se mira ca nu le e bine.

| relian a răspuns:

laughing normal ca nu-i bine,dar nu ca este vorba de PSD sau alt partid,este vorba de sistemul de guvernamant.
Deci toate sistemele de pe plaeta,exceptand SUA sunt dictatoriale,deci indiferent ce partid ar fi,ala o sa fie sefu,iar cand este sef doara unu singur,aia se numeste dictatura laughing iar cand ai mai multi sefi in acea dictatura, bine nu va fi deloc.

Problema nu este un partid politic, problemele nu-s din mai stiu eu ce cauze, is datorita sistemului ce guverneaza acea tara, sistemului ce guvenreaza planeta.

Multi nu pricep, printe ei te afli si tu.Nu pricepieti pentru ca nu vrei sa vedeti,ori atata de mult ati fost indoctrinati ca nu mai puteti pricepe.
Omu alege un partid,voteaza si aa e tot,dar el de fapt nu voteaza nimic,ma refer votul lui nu are nici un efect laughing
Aproape toata planeta are un sistem de tip feudal,doara ca nu-i mai zice feudal,ii zice parlamentar,atat s-a schimbat in ultimele sute de ani,plus vazand ca oamenii sau inmultit si ar putea sa iasa rau,au zis hai sa le dam si lor ceva laughing sai prostim ca ei aleg ceva,uite asa alegi,dar degeaba alegi,no sa se intimple nimic bun indiferent ce partid va veni la guvernare.

Toate planeta,cu mici exceptii este guvernata de parlament,nu exista critica,nu exista control,uni vin alti pleaca,dar nimic nu se schimba in bine pentru populatie.
Atata vreme cat va persista acest sistem feudal laughing numit si parlamentar, bine pentru omu de rand nu va fi.

De foame nu moare nimeni stai tu linistit, poate aia prin Africa ce nu-i stie nici pamantul, aia ce is gen vanatori, culegatori, cand vine o seceta si nau ce vana ori culege aia da mor de foame aia mai slabi.In rest nu-i problema cu mancarea.

| Lukasssz a răspuns (pentru relian):

Cum frate "Deci toate sistemele de pe plaeta,exceptand SUA sunt dictatoriale,deci indiferent ce partid ar fi,ala o sa fie sefu, iar cand este sef doara unu singur, aia se numeste dictatura laughing iar cand ai mai multi sefi in acea dictatura, bine nu va fi deloc." SUA a inceput sa fie dictatoriala, de cand Sleepy Joe a ajuns la putere. Daca spui ceva gresit de BLM sau alte minoritati, pai te da afara de la facultate sau de la munca. Unde e dreptul la "libera exprimare "?

| relian a răspuns (pentru Lukasssz):

Unde ai vazut tu ce spui? Locuiesti in America? Daca nu atunci doara vorbesti.
Cand o sa locuiesti aici, cand o sa stii cei ala un sistem de guvernamant, atunci o sa stii ce se intampla pe planeta asta.Libera expromare este peste tot,asa si in RIO poti sa spui ce vrei de oricine,nu te da nimeni afara din tara,ori sa iti faca ceva.

Vezi pe net cate glume is pe sama tuturor,in RO la fel caricaturi,si alte maimutareli.
Deci si in SUA e la fel,nu te da nimeni afara de nicaeri,esti gresit informat.
Nu stiu de mai au si alte tari altfel de sisteme,banui ca nu prea mai sunt.
Tu de ce crezi oare ca SUA dupa ce s-a format ca tara s-a asezat acolo u nde se afla si astazi?
De ce? Ca a furat ce? Erau o tara de abia formata,erau vai de ei, aveau doara un pamant gol si atat.
Americanii nu au furat bogatiile nimanui, niciodata, indienii ce erau pe aici aveau doara pene si arcuri laughing deci nu poti compara SUA cu Anglia cu Spania, Franta, Germania etc alea da au jefutit constat tot globu asta unde sau dus au cam jumulit tot.

Deci cum de a ajuns o tara de abia formata sus in varf? Raspunsul este sistemul si oamenii care au format acel sistem.Chair de ai fi fost talhar,nu a zis nimeni ca in america nu au fost si nu-s talhari laughing doar ca is prinsi rapid,eliminati.
De ce nici o alta tara nu adopta sistemul asta american? Doar nu-i retine nimeni nu?
RO de ce a preferat sa fie tara parlamentara si nu prezidentiala? De ce RO dupa revolutie na vrut ca puterile in stata sa fie separate si complet independente?
De ce nu au adoptat sistemul asta francezii laughing vorba aia ca sistemul de acolo este inspirat de la francezi,adica de la un francez.
Doar ca farncezii nu erau curiosi sa aplice,pentru ca is feudali laughing asa au fost mereu,cum adica un taran sa fie egalul lor? Pai nu merge asa,asta e gandirea acestei planete.
SUA au plecat de la ideea ca toti suntem oamenii,deci tti ar trebuie sa fim egali.
O turma d e animale ai vazut toate pasc iarba din acelasi loc,toate au aceleasi drepturi,oamenii de ce ar face exceptie?
Uite ca asa vor unia,aia c e au putere,ce au bani,pentru ei restul is slugi.
Ce spui tu ca de spui ceva gata esti data afara?

Amice afla ca Joe asta a dat lege,sau ordonanta cum zic in Romania si trebuie sa inre in vigoare luna ce vine, doara ca alta putere in stat, adica justitia ia anulat oradonanta laughing deci despre ce vorbesti tu acolo?

Bine nu stiu ce va arata voua acolo la tv, dar aici bosorogu asta, impreuna cu partidul lui de comunisti laughing au dat lege, din 4 ianuarie orice companie care are mai mult de 100 de angajati,trebuie sa fie vaccinati,deci obliga sau urma sa oblige companiile sa faca asta,altfel te dadeau aia afara.
Doar ca aici puterile sunt separate,sunt independente,il doare la basaca pe un judecator de Joe bosorogu sau de banda lui de talhari laughing nu-s e pot atinge de ei.
Ca urmare ce s-a intamplat? Curtea a anulat legea lor laughing cand dai o lege tip ordonanta aici trebuie sa arati ceva,nu ca dai lelgi ca asa ti se scoala tie.
In restul lumii,avand in vedere ca sunt parlamantare,daca presedintele,daca prim minstru da o ordonanta,se aplica,pentru ca aia is pusi acolo de parlament,de fapt legea aia vine tot de la parlament,aia is pusi doara sa o arate laughing deci parlamentu face si desface.

Daca vine un judecator intr-o tara parlamentara poate anula vreo lege data de parlament? Nu poate,acel judecator e tot omu lor,este numit de ai acolo.
Aia oamenii trebuie sa priceapa.
In RO toti de la mic la mare is numiti de partidul ajuns la putere,deci parlamentu face legea indiferent ce cred oamenii.
Deci este ceva legal,tu ai ales pe aiai acolo,oamenii au ales,vorba vine,oricum nu ai ce alege,sistemul e deja acolo,mergi dupa acel sistem.
In SUA ca idee toti sunt alesi de om,de la mare la mic de la politist,pana la presedinte, si sa vina parlamentu sa dea pe careva jos nu poate, nu ei l-au numit, nu au nici o putere asupra lor, aia inseamna separare a puterilor
Atat timp cat iti faci jobu pentru care ai fost ales, nu te poate da jos nici hristos.
Pt ca asa este sistemul facut.Ca unia incearca,sa si reuseasca trebuie sa schibe sistemu,altfel nu au cum.
Cu toate rahaturile si balamucu asta,uite cum reactioneaxza oamenii si cei care conduc,dar alesi de om,iti dau un exemplu.
In Texas din luna septembrie, orice om poate purta la el arme de foc, deci in buzunare, la brau, pe oriunde mergi.
Inainte puteai detine arma dar fara permis o tineai doara acasa, ori in masina.nu puteai so tii in buzunar.
Uite cu Joe asta ce tu spui si balamucul aparut cu covid unia, sefi deci nu omu de rand, da lege fiecare cu pistoalele la brau laughing
Hai arata unde in lumea asta mai vezi asa ceva?

| Lukasssz a răspuns (pentru relian):

Scuze,acum am vazut mesajul deci o sa iti raspund acum...Am auzit la diverse posturi de prin RO ca cica daca zici ceva ce nu le convine despre LGBTQ/BLM patronilor/decanilor, risti sa te de-a afara de la munca/facultate.
Legat de America, sincer nu as vrea sa ma mut acolo, din mai multe motive :
1) e prea overrated
2)America o consider un soi de alegere disperată, pe care o faci atunci când vrei să scapi de dictatură, pușcărie, etc.
3) Sistemul de emigrare e destul de greu, trebuie sa aplici si daca castigi abia peste 6 luni te poti muta.Pe cand in Olanda, Luxemburg, Elvetia (tari mai bogate) te poti muta si maine.
4) Au toti dezaxatii pistoale la buzunar -_-.

| relian a răspuns (pentru Lukasssz):

laughing da e bun, merge si asa.Doar ca ce spui e total gresit.Sua nu aduna toti dezaxsatii si nici nu tine pe aiai certati cu legea ori sai apere, Poate te referi la alte tari din America centrala sau de sud.Esti ori gresit informat,ori nu stii despre ce vorbesti.Dar fiecare cu parerea lui, deci ce arati tu e doara o parere, vorbe, adevarul e atunci cand locuiesti in acea tara, atunci stii ce este acolo.

| relian a răspuns:

Sa tii minte ceva.Nici un sistem parlamanetra nu tine cu omu de rand,indiferent cine formeaza acel aparlament,cas de stanga, de dreapta sau de toate directiile, alea sunt doara etichete, in rest tot aia sunt, tot aia fac toti.

Cum am zis faptul ca tu votezi, este sa te pacaleasca sa stai linistit laughing sa spui da uite am si eu ceva de spus.Deja asta si gandesti,desi vezi ce se intampla tot mai crezi ca ai ceva de spus,Aia isi vad de talhariile lor,adica sa te slavageasca, tu ramai cu speranta ca vin altii cu alt nume, dar de fapt is tot aia sub alta titulatura.

Chiar de vin unia noi, aia ajunsi sefi for face exact ce faceau si aia dinantea lor, or sa se creada pe mosia lu tacsu laughing

Sa se schimbe ceva trebuie schimnbat sistemul, aia e tot.

| Wr3nch a răspuns:

PSD si "partide care țin cu omu de rand " e cea mai buna gluma pe ziua de azi laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru AlexDorinel):

PSD nu "tine" cu omul. Umflatul de pensii si ajutoare sociale e cea mai buna momeala pentru fraieri in timp ce ei baga contracte de milioane in buzunare. Si pampalaii se bucura ca "vau acum am bani" si dupa cresc prețurile in 3 luni si e fix cum era înainte.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cum a dus? Ai ceva dovezi, sau doar vorbe? happy(

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

Dorineleeeeee! Iar nu ți-ai luat tratamentul?

| RoCkKiD a răspuns:

Povestea se schimba intre "daca ar guverna partide de stanga" si "ca PSD". Din pacate PSD nu prea e partid de stanga si ca sa fiu sincer nu cred ca exista partide cu o doctrina politica clara si consecventa, poate putin USR dar si ei desi se declară de centru-dreapta cocheteaza cu multe politici de stanga.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Deci hai să o luăm de la capăt. Guvernul și partidele de acum nu dau doi bani pe oameni.
Oamenii sau saturat de România și guvernul de rahat cu partidele lor.
Acum oameni vor să plece.
Țara asta o să rămână goală îți spun eu pentru că sa ajuns mult prea departe.

Uite Cuba e țară de 4 ori mai mică decât România iar acolo nu e decât un singur partid care se ocupă de tot.
Partidul comunist cubanez fură puțin pentru că acolo e doar un singur partid însă în România sunt 24 de partide politice neparlamentare (adică care stau degeaba) și 6 partide politice parlamentare care se luptă pentru putere.

E în România e prea mult, sunt prea multe partide care nu fac nimic decât să fure.

| Sekim a răspuns:

PSD partid bun rolling on the floor rolling on the floor
Singurul moment in care a fost PSD sa zicem bun a fost cand era Dragnea seful camerei deputatilor, atat, in rest, ai 16 ani, mai bine pune mana pe o carte.

Răspuns utilizator avertizat
| Mopmop a răspuns:

Pui problema gresit.
Daca imi permiti o intrebare.
Ce ai face TU daca ai ajunge prin absurd prim ministru sau sef de partid?
Nu te chinui sa gasesti raspuns. Am deja eu unul pentru tine.
Pentru inceput ai grija de cei care te-au ajutat sa ajungi acolo. Le dai functii, faci cu ei si pentru ei combinatii ca toata lumea sa fie fericita.
Dupa ceva timp ii mazilesti pe toti...
Si apoi apare altcineva care face exact la fel.
Si uite asa trec anii...
Restul sunt povesti.

| 19flo79 a răspuns:

Vezi comunism, China, Corea de nord, etc... toate de stanga

| Lukasssz a răspuns (pentru 19flo79):

China o duce mai bine fata de Romania.

| 19flo79 a răspuns (pentru Lukasssz):

In China, Corea si majoritatea Asiei programul de munca e 12 ore / zi
In Romania e 8 ore / zi

Mergi tu in China si vezi ce bine o duc toti asiaticii...

Răspuns utilizator avertizat
| RandomJ a răspuns:

10 miliarde de oameni reprezintă limita minimă pe Pământ, foametea va fi mult mai grea atunci. Peste 10 miliarde s-ar produce un dezastru gigantic nu numai pentru oameni, ci și pentru mediu. Şi dacă ar fi partide de tipul PSD, visele tale ar deveni coșmaruri la propriu

Răspuns utilizator avertizat
| RandomJ a răspuns (pentru AlexDorinel):

Multe

| johnnny123 a răspuns (pentru AlexDorinel):

"în 19 Septembrie | AlexDorinel a întrebat:
De ce majoritatea oamenilor de la tara voteaza cu mafia PSD?"

Tu ori ai grave probleme cu memoria, ori ai personalitati multiple. In orice caz, un control nu ti-ar strica...

Răspuns utilizator avertizat
| RandomJ a răspuns (pentru AlexDorinel):

Am zis, multe

| johnnny123 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Asta spune multe despre cum (nu) functioneaza mintea ta...

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru johnnny123):

Este doar un copilas de 16 ani care se da mai destept decat este in realitate si nu are habar de politica.

| fancornelborza a răspuns:

Imi zici si mie cat este radical din 3?