| SingleForOne a întrebat:

Dacă planific un concediu la început de an, înseamnă că sunt obligat să lucrez la acel loc de muncă pe tot parcursul anului (conform planurilor de calculatoare a zilelor de concediu)?
Sunt student, și trebuie să particip la examene, și încerc să mă "împart" în două.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Planificarea concediului de odihna nu are nici o legatura cu perioada pe care o vei lucra la respectivul loc de munca si nu te obliga sa lucrezi tot anul.
Poti sa-ti dai demisia oricand, cu sau fara respectarea perioadei de preaviz.

Bula
| Bula a răspuns:

Cand iti iei primul concediu de odihna, poti lua in raport cu lunile deja lucrate din zilele de concediu prevazute in contractul tau de munca.
Daca nu-ti ajung zilele, atunci poti lua zile libere pentru orele lucrate suplimentar.
Ca student, ai dreptul si la pana la 30 zile de concediu fara plata, intr-un an.

Zilele de concediu se calculeaza zilele lucratoare.

Este indicat sa anunti seful tau direct cu 1-2 saptamani inainte, cand vrei sa-ti iei concediu /liber, sa aiba timp pentru organizarea suplinirii tale!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca exista functia respectiva de planificat la postul respectiv, atunci acele zile au prioritate pentru concediul tau. Dar indiferent ce o sa fie atunci, o sa vorbesti cu seful tau despre asta si o sa stabiliti amandoi.

Pe langa asta, tu ai dreptul la zile de concediu de odihna, pe care nu ti le poate lua nimeni.

| mi25 a răspuns:

Daca am inteles eu bine intrebarea se rezumala: Esti obligat sa muncesti intregul an - daca ti-ai luat concediu de odihna (sunt si asemenea cazuri in care se acorda concediul - cel putin jumatate - la inceput de an) sau poti sa intrerupi lucrul pentru examene.
1. Daca esti cu contract pe perioada nedeterminata, pentru a nu ramane cu deficit de forta de munca in anumite perioade, concediul de odihna se acorda - de regula in doua transe - pe parcursul intregului an.
2. Poti cere ca sa fii planificat in concediu de odihna in anumite perioade.
3. Pentru studii ai dreptul la 30 de zile de concediu - deodata sau fractionat in 2.
4. In rest doar daca firma iti acorda zile libere fara plata (nu este obligata), altfel se considera absente si poate duce la desfacerea contractului de munca.

| mi25 a răspuns:

Zilele de concediu primite in plus fata de cele care se calculeaza in cazul concediului fara plata, se considra zile nelucrate si se scad din salariu, se recupereaza etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.