| anonim_4396 a întrebat:

Daca pleci in State la studii si nu ai viza de munca, poti munci fara o astfel de viza? Pentru un venit suplimentar

2 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

IN STATELE UNITE-
Dreptul de munca-
Un student cu statut F-1 nu are dreptul sa accepte munca in afara campusului pe toata perioada primului an de studii. Cu toate acestea, Serviciul de Imigrari (USCIS) poate acorda permisiunea de a lucra in afara campusului dupa primul an. Studentii cu statut F-1 au dreptul sa accepte munca in interiorul campusului fara permisiunea USCIS. Cu exceptia situatiei de lucru temporar cu scop de pregatire la locul de munca (practical training), studentul cu statut M-1 nu are dreptul de a lucra.
Mai multe detalii găseşti aici: http://www.evz.ro/dmain/article/566/Viza-pentru-studii/?id_domain=2
Mari succese!

| Beatrice_6624 a răspuns:

DA, poti lucra si fara contract de munca, gasesti dar in jurul la 1000$
8 ore