| LaviniuA a întrebat:

Daca primesti oferte de marketing prin SMS pe mobil, fara sa ai tangenta cu firma respectiva, ce poti face dpdv legal?

2 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Nimic.

Ți s-a întămplat vreodată să fi oprit de poliție și să-ți de-a să sufli in fiolă chiar lăngă o reclamă gigantică la Berea Ciucaș?
Mie da. -I-am spus domnului polițist să-și mute mașina in altă parte că e ironic.

Trăiești intr-o piață de desfacere liberă. Ei sunt liberi să te ademenească. iar tu ești liber să-i ignori.

| WanDo a răspuns:

Dacă primești mesaje de marketing prin SMS fără să fi dat consimțământul sau să ai vreo legătură cu firma respectivă, poți lua următoarele măsuri legale:

1. Verifică dacă SMS-ul conține o opțiune de dezabonare (de obicei, un link sau instrucțiuni pentru a trimite un SMS cu textul "STOP"). Folosește această opțiune pentru a te dezabona de la mesajele respective.

2. Salvează mesajul și orice informații relevante despre expeditor, cum ar fi numărul de telefon sau numele companiei.

3. Depune o plângere la anspdcp!