| anonim_4396 a întrebat:

Dacă reclami o persoană, iar prin cele relatate în reclamatie poliția decide să deschidă un dosar penal pentru loviri sau alte violențe si persoană acuzată refuză să dea curs citațiilor, refuza sa colaboreze și nu se prezintă la politie pentru declarații și a-și susține nevinovăția sau poate o eventuală împăcare amiabilă. Ce se întâmplă în continuare mai departe în acest caz?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu se prezintă, vine polițistul după ea și o aduce.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Merci! Eram și eu curios ce se întâmplă mai departe pentru că, persoana acuzată a transmis prin altcineva că îl doare undeva de plangerea mea și ca pot merge la toate secțiile de poliție posibile pentru că persoana în cauza nu se va prezenta. Bla bla, însă partea proastă că pentru aceeași persoană am depus doua plângeri la politie într-un interval de 4 zile și mă așteptam ca noua plângere sa o atașeze celei făcute prima dată, dar nerezolvată încă. Astăzi am mers la politie sa dau declarații, însă a fost doar pentru evenimentul care a avut loc prima data și care ține de contravenție. A doua plângere cică a ajuns pe masa celor care se ocupa de penal. Am dovezi în ambele cazuri. Dar persoana acuzată, sau suspectul cum se numește pe parte juridică, a transmis ca nu îl impresionează metoda mea și etc. Nu știam ce se întâmplă în cazul anchetei penale dacă acesta totuși ignoră.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este vorba despre mine. Sunt persoană vătămată, nu persoană acuzată.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Atunci suspectul poate fi adus cu mandat de aducere ( daca prezența să e obligatorie sau instanța consideră necesară prezența sa).

| anonim_4396 explică (pentru RalucaRalu2):

Merci! Am citit între timp și legea. Și politia poate emite astfel de mandate.

https://lege5.ro/......ura-penala

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

 În cursul urmăririi penale mandatul de aducere se emite de către organul de urmărire penală, iar în cursul judecății de către instanță.