| xSega a întrebat:

Dacă regele Mihai și-a trădat țara și ne-a vândut la rusi de ce toată lumea îl plange?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
36 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romania a fost tradata si vanduta mereu, si in prezent este., atat spun

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pune mana pe niste carti de istorie inainte sa faci afirmatiile astea de cacao

| Drimmero a răspuns:

Niciodata nu si-a tradat tara,, a fost obligat de comunisti sa abdice si sa paraseasca tara, el era ultimul obstacol in calea instaurarii comunismului la noi in tara, dupa evenimentul asta, comunistii au anuntat populatia ca regele a 'tradat' neamul si a fugit cu tot tezaurul... niste minciuni colosale!

| relian a răspuns:

Toata lumea il plange asa ca sa planga si ei laughing regele care pana la urma rege n-a fost ala, n-a facut nimic pentru tara ca nici n-a avut timp, el de fapt n-a fost in fctie mai deloc.Referitor ca sia vandut tara ce sa vanda, pai avea ce vinde laughing, acum pe bune, na vandut nimic, nici un rege nusi vinde tara.Pai ce faci iti tai singur ramura de sub tine?laughing Cgestia ca se tot bat tobele, sincer nu stiu de ce, Ro numai regi n-a avut.Un rege ce nu la plans nimeni a fost Cuza, deci la romani este tocmai pe dos, daca un rege incearca si ceara face bine la popor nu este vazut deloc bine laughing. Unde pui ca si astazi Cuza este urat de biserica, biserica sa nici nauda de el laughing a fost si este inamicu nr 1 al religiei barosilor mancatori de tara, lipitori de popor laughing

| anonimg a răspuns:

Daca nu-L cunoastem pe Dumnezeu, ori ne jelim in van, ori ne uitam ca si "curcile in craci" si nu stim ce se intampla in jurul nostru, si nu cunoastem adevarul.
Noi trebuie sa avem incrdere in Dumnezeu, pentru ca pana la urma "El schimba vremurile si imprejurarile; El rastoarna si pune pe imparati". (Daniel.2:21)
Datoria noastra nu sunt treburile politice -pentru ca stim ca acolo se fac cele mai mari pacate, acolo exista cele mai mari degradari morale, si cei mai multi politicieni vor pierde mostenirea vietii vesnice; ci datoria noastra este ca sa ne facem rost de inimi noi si curate si sa le pastram astfel inaintea lui Dumnezeu si inaintea oamenilor.
Si sa stiti "caci Dumnezeu va aduce orice fapta la judecata, si judecata aceasta se va face cu privire la tot ce este ascuns, fie bine, fie rau." (Eclesiast.12:14)
Vom sti cu toti in ziua judecatii lui Dumnezeu ceea ce s-a intamplat cu regele Mihai. Dumnezeu va face public toate faptele si toate intentiile din inimile oamenilor. Pentru ca altfel cum va raspunde El la intrebarea noastra: "De ce?" Si El ne va arata si ne va spune: "Iata de ce a fost asa."

| ALGator a răspuns:

Asta cu tradatul si vindutul e o snoava populară.

| cezar003 a răspuns:

Este o chestiune diplomatica, Regele nu si-a vandut tara ci a fost obligat sa abdice conform intelegerii de la Yalta intre Roosevelt, Winston Churchill, și Stalin.Sa fie clar si raspicat

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Ce intelegere era in plin razboi mondial? Germania nici nu a capitulat inca, rusia inca nu era in berlin, japonia ataca usa

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Japonia era in razboi de mult si nu avea legatura cu restul europei

| cezar003 a răspuns:

Presedintele SUA, Prim ministru cancelar si delegat al Marii Britanii si tar al Rusiei

| cezar003 a răspuns:

Mai citeste niste istorie ca este pacat sa vorbesti despre rege fara cultura elementara

| cezar003 a răspuns:

Mai citeste niste "almanahe" despre steaua sus rasare

| cezar003 a răspuns:

Este unicul demnitar roman care nu a tradat nici la turci, nici la rusi

| cezar003 a răspuns:

Intrebati pe bunicii vostri si strabunicii care a fost cel mai intelept si gospodar demnitar din 1919 in coace in afara de Ferdinand care a fost doar un loctitor

| cezar003 a răspuns:

Poate gheorghiu Dej vi-a dat pamanturi sa le arati cu oasele apoi a nationalizat,Ceausescu ne-a construit orase si imperii cu munca si devotamentul nostru fata de popor in final am devenit democrati si traim furand unul de la altul pe diverse pretexte Mai tineti minte cand regatul vi-a dat mosii pentru a le lucra si a deveni oameni de rand? sotia lui Ferdinand vi-a construit si biserici ca sa fiti in rand cu europa de vest
Astazi te uiti neputincios cum demnitarii tai vand padurile la italieni si austrieci Iar tu barbat de nadejde te duci la meci Steaua-Dinamo ca drogatii si spui ca Regele tau ti-a furat banii si Dragnea vrea sa te despagubeasca, Jalnic

| cezar003 a răspuns:

Regii si Reginele noastre nu au adus decat cultura si bunastare in tara asta, noi o instrainam si ne vindem ca sclavi... https://ro.wikipedia.org/wiki/Regina_Maria_a_Rom%C3%A2niei

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Datorita staruintei reginei Maria avem marea Romanie fondata in 1918 nu de la sabile noastre tocite in lupta cum scrie in bravele manuale istorice

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Regele Mihai a fost fortat sa abdice si i s-au confiscat averile cere ca rege si mostenitor de drept le-a dobandit de la familia sa regala lasandu-ise decat 9 vagoane pentru catrafuse personale unde nu avea voie sa puna bijuterii, aur, cristale sau mobilier scump
A fost alungat din tara ca un gunoi si toata Europa stie asta!

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Marea unire a fost in 1918

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Da.poate ca doar marea despartire va fi in 2019
dar nu-i treaba mea

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Istoricii, la unison, recunosc faptul ca Marea Unire de la 1 Decembrie 1918 a fost rezultatul eforturilor unei intregi natiuni care a avut si sansa de a fi condusa de oameni politici responsabili si cu vocatie. Regina Maria a fost unul dintre acesti conducatori, care a inteles ce inseamna destinul unui popor in istorie. In Memoriile sale isi marturiseste emotia uriasa pa care a simtit-o in momentul in care s-a intors in Bucuresti, dupa ce, timp de doi ani, in vremea razboiului, familia regala si institutiile statului s-au retras la Iasi.

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Daca am zis 1919 i-mi cer scuze, am gresit, am vrut sa spun 1918

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Am vorbit prostii, nu stiu de unde i-mi batea ceva in cap despre 1919
18 am vrut sa spun dar acum asa ramane

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Am luat bacul la istorie cu 8, 50 acum 1 an si am dat din asta daca vrei i-ti arat in particular, dar este alta problema

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Usa nu a facut nici o intelegere care obliga Romania sa faca ceva, in scimb usa a bombardat Bucuresti, iar rusii au tinut prizioneri soldati romanii, multi etnici au fost trimisi in siberia, saracul s-a dus la crescut gainii in franta

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Istoria e scrisa de invigatorii man, nu e scrisa de romanul ala sarac care era sclav si atunci silit sa munceasca ca un sclav pentru stapanul lui

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Cum spune si usa (poarta) s-a inteles cu bulgarii, care au venit la Bucuresti unde au violat femeile au ucis copiii si ne-au umilit

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Usa cei care fac numa rau in lume,omoara nevinovati pentru petrol si aur,ei duc democratia peste tot,de aia i este frica de piticul atomic, noroc cu einstein ca japonia era peste ei, cea mai mare greseala a fost rasismul dus la extrem de catre hitler, era nebun, nu scoti savanti din tara ta afara, plus ca multi erau anti rusia, in usa exista un partid nazist aia cand au vazut ca Germania declara razboi au pierdut sprijin popular, cum a putut asa un prost sa fie lider nu stiu.

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Te cred man nu trebuie sa imi arati, si mie imi placea istoria, aveam un prof bun, doc despre istorie nu prea gasesc, numa legat de hitler.

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

O avea si el saracul sechelele lui

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Uite ceva frumos bro urmareste Roxin https://www.youtube.com/watch?v=3Ar6iIeLNy0

| VictorFenrir a răspuns:

Nu-l plange toata tara

| georgyanaaa a răspuns:

Se pare ca nu stim sa citim istoria regelui mihai

| iVIBER387 a răspuns:

Pentru ca sunt prosti si plang pentru cineva care nu prea a avut mare legatura cu Romania!

| suntserios a răspuns (pentru iVIBER387):

Ai pus mana vreodata pe o carte de istorie? Romania nu s-a nascut odata cu tine, are ceva ani in spate si omeni care au pus serios osul la crearea istoriei. Nu vorbi despre ei daca nu le cunosti faptele.