| DefneDD a întrebat:

Dacă renunț la cetățenia romana și raman doar cu cea americana mai pot lua o alta cetățenie?

Răspuns Câştigător
| KronstadtResurrection a răspuns:

Poti lua cate vrei, atata timp cat cunosti si respecti legile si constitutia statului X sau Y.
Copy-paste: "Prin urmare, o persoană poate deveni cetățean al mai multor țări deorece statele, și nu persoanele decid cine e sau nu un cetățean."

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

SUA si Romania nu se supara ca ai avea trei cetatenii. Insa daca ai primi de ex. cetatenia olandeza ai fi nevoita sa renunti atat la cetatenia americana cat si la cea romana (daca nu te incadrezi la lista de exceptii).

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

De ex Spania nu-ti da decat daca renunti la cea care o ai.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Asta n-o stiam. Oare, se poate specula? Adica, renunti la cetatenia ta pana o obtii pe cea spaniola, te mai incurca cineva/ceva sa reobtii cetatenia initiala? Intreb si eu, ca omu'. happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Sunt ele niste mecanisme birocratice care nu te lasa sa-i fentezi, nu-i crede fraieri.