| Maxx23 a întrebat:

Dacă România intra în Schengen, vor putea circula și cei minori fără să fie însoțiți de părinți în țări? Gen în Ungaria.

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vor putea circula fara declaratia parintilor si insotitor major, daca nu merg cu ambii parinti, va fi tot ca pana la primirea in spatiul Schengen.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru sierra1. Mă are la ignore. Ai si un link oficial, in asemenea caz, pentru Schengen?

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Si pe mine, tot "la ignore" happy

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, niciodata!
Minorii nu calatoresc niciodata fara parinti sau tutori legali, indiferent ca tara intra in Schengen ori nu.
Asta este lege peste tot in lume, nu doar pentru Romania

Ignora mesajul de mai sus ca-i eronat!

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Violleta2022):

Vrei să spui că copil tău de 17 ani nu poate calatorii cu trenul de la București la Buzău fără tine sau Matușa?

| darrio2007 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Esti departe de subiect. Irelevant.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru darrio2007):

Argumentează afirmația.

| darrio2007 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Era vorba de iesit din Romania, in alta tara, tinere!

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru darrio2007):

Exact. Dacă Romania intră in spațiul Schengen. Circulația va fi liberă. La fel cum este acum, intern în Romania. Deci. Revin la intrebare inițială.

Cine iți oprește din excursie băiatul de 17 ani care pleacă din București la Paris fără tine sau Matușa?

| darrio2007 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Vezi raspunsul lui Ioandelasal. Chiar se pricepe la chestii de-astea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce putin terestru vor putea calatori si minorii neinsotiti ca nu vor mai exista controale la granita.

| sierra1 a răspuns:

For travel within the EU, to and from their country of origin:

- Children aged 14 to 18 years may travel alone, including to non-EU destinations.
- Children under 14 must be accompanied by an adult.

(sursă: site oficial ue)

așa că IGNORĂ stupizeniile (știi tu care...)

| sierra1 a răspuns:

Darrio2007 - nu mami, TU mă ai la "ignorare" deci nu minți că nu-i frumos!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Păi, de la 14 ani tu ai buletin al doilea de la 18 ani. Normal că poți circula in toate țările membre UE.
Iar Schengen e de fapt țările UE.

| relian a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Schengen nu-i de fapt tarile membre UE, este vorba despre alta poveste.Asa RO este membra UE de cand, dar nu-i membra Schengen.

Chestia asta, e ceva ca si cum ar fi judetele in ROI asa spus in mare.Deci intre tarile care formeaza acel Sc hengen nu mai exista granite, nici nu stii cand ai trecut dintr-o tara in alta, nu te opreste nimeni, mergi in orice oras din orice tara fara probleme, asa cum in RO mergi oriunde.

Ca poate se vrea sa se ajunga acolo, adica ca toata UE sa fie asa, dar se pare ca sunt conditii ce trebuie sa fie indeplinite.

Poti circula in toate tarile membre, in sensul ca nu iti interzice nimeni accesul in oricare tara membra UE, dar undeva esti oprit, ti se cer acte, esti verficat etc ceea ce in Schengen nu se intampla.

Plus cred ca in afara de faptul ca in Schengen dispar granitele, mai sunt si alte beneficii daca le putem spune asa intre tarile membre, cel putin asa cred, cei sigur granite nu mai sunt.

| Yuoia a răspuns:

Nu. Schengen nu este o tara ca sa poti umbla liber.

| UserRo10 a răspuns:

Ma amuza Violleta2022 de mor. Saraca nu a mers niciodata cu masina in interiorul Schengen sau nici nu a vazut vreo granita intre 2 tari Schengen. Ii voi povestii eu ca sunt cu 1% mai plimbat. In afara de o pancarda care iti zice din ce tara iesi si unde intrii nu ai absolut nimic. Zero controale si nimeni nu cere act de identitate. Avem siteul oficial UE alaturi de toate motoarele de cautare care explica larg ce face Schengen.

Pacat ca ma are la ignore. I-am comentat si la alte aberatii

| DeMicUnCălător a răspuns:

Da. Atat timp cat ai buletin de identitate.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ești sigură? Eu credeam că n-ai nevoie de viză in spațiul Schengen
Inseamnă că eu greșesc