| aabbbccccddddd a întrebat:

Daca Rusia invadeaza Ucraina, se vor auzi si la noi alarmele de razboi? Tinand cont ca suntem la granita cu Ucrainienii? Sau doar la ei?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-au de ce sa se auda alarme de razboi la noi, Romania nu o sa intre in razboi cu Rusia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In prima zi de miercuri din fiecare luna, in jur de ora 11 dimineata, primeam telefon de la ISU pentru pornirea alarmei, si indicatie cu semnalul pe care sa il transmit. Asta fiind de proba.
Lucram la un SRL al carui cladire era "inzestrat" cu alarma de dezastre pentru cartierul respectiv.

| Brizbriz a răspuns:

Sigur, stai cu urechea la granita
sau iti doresti sa ne bombardeze rusii doar ca sa sune alarma anti-aeriana si in Romania?!?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Da-le naibii de alarme, ca oricum ar suna degeaba. Citi dintre cei de aici stiu unde e cel mai apropiat adapost antiaerian FUNCTIONAL? Ca majoritatea au fost transformate in spatii de stocare pentru muraturi...

| Brizbriz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, asa e, pana nu pica o bomba destul de aproape, nimeni nici nu se intereseaza ce si de ce

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Faza naspa e ca nici nu ai ce face. Uite, eu de exemplu stiu unde sunt adaposturi in zona. Crezi ca s-a facut vreun instructaj ceva vreodata ca in caz de ceva sa stiu de exemplu unde m-as putea duce? In caz de ceva, iese fix o romaneasca - autoritatile sa dea bine pe hirtie, iar noi o sa fim fiecare pe cont propriu.

| oglindasultanului a răspuns:

Rusia invadeaza Ucraina in mintile la fanii americii, iar presa americana va rade f bine cand guvernul american va mai obtine "niste bani".

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

Se va auzi la ei, in mod serios; la noi se va auzi diar pentru verificarea sistemului și de exercitiu.

| Trixt3r a răspuns:

Probabil nu alarmele, decat daca fac teste. Dar posibil sa vedem multe miscari militare, mai ales ale aliatilor si transporturi de tankuri, avioane..etc.

| Trixt3r a răspuns:

Snakeyes - Fiecare tara trebuie sa decida pentru ea, daca Ukraina a decis sa se alature UE, atunci decizia lor trebuie respectata. Nu are legatura cu America ci cu dorintele Ucrainienilor.
Daca dictatura lu` nea Putin era cat de cat decenta, atunci Ucraina alegea sa se alature Rusieide buna voie si nu uniunii Europene, dar pentru Ucraina Rusia nu este o influenta buna si nu le poate oferi un trai mai bun.

| Trixt3r a răspuns:

Vina este a Rusilor ca nu au stiut sa atraga Ucraina de partea lor, sa o tina aproape, sa o ajute. Iar Putin este dictator, vopsit. Presa din Rusia nu poate spune nimic rau despre el fara sa ajunga sa fie torturati si inchisi, aceeasi soarta o au si protestatarii. Daca ala nu-i comunism, atunci nu stiu ce este.

| Trixt3r a răspuns:

Nu le spun din presa, o spun de la prieteni Rusi care au fugi de acolo si traiesc acum in Romania si au familii aici si in Moldova, ei au trait pe pielea lor. Nici nu-i nevoie sa-ti spun eu sau sa-ti spuna ei, este suficient sa-ti pun urmatoarea intrebare : Cine, cand si unde a beneficiat in istoria recenta de pe urma vizitei Rusilor? Oriunde au calcat Rusii au lasat doar prapad si saracie in urma lor. Si in tara lor este saracie crunta, in multe tari din Europa iti poti da comanda de nevasta Rusoaica, e ca o tranzactie. Daca nu ma crezi, cauta pe google ca-i plin de astfel de site-uri, fug toti si toate de saracia de acolo.
Aia saracii mor de Foame si Putin cheltuie toti banii pe tancuri, ca sa compenseze pentru ceva.

| Trixt3r a răspuns:

E ultimul raspuns pe care il mai las, ca vad ca esti fan inrait Putin, poate conideri sa-i faci o vizita in Rusia, sa te muti la el acolo.
Gaze avem si noi, avem si petrol la marea neagra dar din cauza Rusilor nu le putem exploata. Influenta Rusilor in Romania este motivul principal pentru care tara este asa saraca, din cauza lui Iliescu si a Rusilor nu s-a aplicat punctul 8 din proclamatia de la Timisoara. (nu intru in detalii, ca oricum probabil iti explic degeaba, nu ca nu ai intelege ci ca ai refuza a incerci).
Premierul Ungariei face parte din cei 20% din populatia lor care vrea sa scoata Ungaria din UE, dar 80% din populatie sunt contra - UE le-a dat bani de autostrazi si infrastructura, practic fara UE acum Ungaria era la fel de saraca ca Rusia.
Cat despre contracte comerciale, este ceva normal, cumperi de unde este mai ieftin, nici Americanii nu iubesc China, dar multe produse si piese le cumpara din China. (sau le cumparau)

Si nu, nu am spus despre Putin ca-i un imbecil, eu cred ca-i un criminal, atat el cat si regimul lui comunist.

| adpowerx a răspuns:

Salut. Russia daca invadeaza Ucraina nu are treaba cu noi. Ucraina nu e in NATO ca sa ii ajutam. doar daca rusia ataca Romania o sa se auda alarmele. numa bine.

| aabbbccccddddd explică:

Pai Romania si polonia de ce ar ajuta militar ucraina care nu face parte din Nato?