| Onutan_Patricia_1998 a întrebat:

Daca s-a incheiat un contract de vânzare cumpărare a unui teren in fata unei avocate acest teren fiind cumparat de 4 persoane din care o persoana fiind absenta in momentul in care sa semnat contractul iar alta persoana semănând in locul ei, ce se întâmplă cu contractul? Poate fi anulat? Este valabil? Sau?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi valabil, si a putea fi inscris in CF dreptul de proprietate pe numele cumparatorilor, un contract de vanzare-cumparare a unui teren trebuie incheiat in forma autentica, la un notar public. In fata unui avocat poate fi incheiat doar un antecontract sau o promisiune de vanzare.
Cu atat mai putin este valabil actul in care un cumparator a semnat in locul altuia, care nu a fost prezent, fara o procura speciala, aceasta inseamna fals in acte sub semnatura privata si este infractiune. Ma mira ca un avocat a permis aceasta.
Actul respectiv poate fi anulat, printr-o actiune in justitie, de cel in numele caruia s-a semnat, repet, doar daca cel care a semnat nu avea o procura speciala din partea celui pentru care a semnat.

| Onutan_Patricia_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Nu a avut nici o procura cel care a semnat, si a fost inscris in cartea funciară de catre avocata

| Ioandelasal a răspuns (pentru Onutan_Patricia_1998):

In CF poate fi inscris si antecontractul sau promisiunea de vanzare, dar nu poate fi inscris dreptul de proprietate.

| Onutan_Patricia_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Dar a fost înscris in CF de catre avocat cu dreptul de proprietate a celor 4 persoane iar de semnat au semnat doar 3, contractul a fost inscris prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabilă chiar daca au semnat doar 3...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Onutan_Patricia_1998):

Incepi sa revii la normal, n-ai spus de la inceput de hotararea judecatoreasca. Dreptul de proprietate a fost inscris in baza acestei hotarari si nu in baza actului facut in fata avocatului, acela a fost, asa cum ti-am spus, doar un antecontract.
Si la proces ce a spus cel care n-a semnat?

6 răspunsuri:
| francut a răspuns:

Acea "alta persoana" avea imputernicire pentru a face tranzactia in numele cumparatorului?