| Anayysss a întrebat:

Daca sa spunem ca am 15 ani si întretin relatii intime cu un baiat major mai mare poate sa intre la închisoare? CHIAR DACA EU AM FOST DE ACORD CU ASTA?!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate sa intre in inchisoare, avand in vedere ca tu nu ai 16 ani si daca diferenta de varsta dintre voi este mai mare de 3 ani.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(6) Faptele prevăzute la alin. (1) şi (2), precum şi la alin. (4) lit. e) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."

| Anayysss explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca am 16 ani si baiatul este mai mare de 3 ani decat mine?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anayysss):

Daca tu ai peste 16 ani nu se intampla nimic, daca sexul a fost consimtit.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, baiatul poate intra la puscarie, pentru pedofilie.
Acordul fetei este valabil DUPA implinirea varstei de 16 ani.

| Wr3nch a răspuns:

Nu. Pentru ca intr-un mod foarte convenabil varsta de consimtamant e 15 ani. Dar daca ai tai afla si te obliga sa zici ca tea fortat, tu o faci iar el nu poate dovedi ca a fost cu voia atunci da, poate avea necazuri.

| Zuzu1991 a răspuns:

Dupa vechea lege, odata ce ai implinit 15 ani nu mai are nimeni nici pe dracu' atat timp cat tu esti de acord (tin minte la ProTV un pedofil nenorocit din strainezia care era suspect ca si-o punea cu aurolacii din Gaura de Nord din Bucuresti... asta, gara de nord, si care se jura pe rosu ca nu si-a pus-o cu un copil care inca nu a implinit 15 ani)

dar au schimbat-o cu noua lege, care pana la 14 ani sunt pedepse draconice, iar intre 14-16 este interzis dar pedepsele nu mai sunt asa de naspa
deci, asteapta pana implinesti 16

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cât timp nu-l denunți tu la poliție, nu.

| isemilia a răspuns:

Nu, daca ambele parti sunt de acord cu acest lucru.

| Darius81 a răspuns:

Te culci cu oameni de 50 de ani vai de mortii tai