| LoveHim06 a întrebat:

Daca sa zicem doua femei se casatoresc legal,adica lesbience,si sa zicem pe una o cheama Ionescu si pe ailalta Popescu,atunci care din ele isi schimba numele de familie? Daca ar fi o femeie cu un barbat femeia ar lua numele barbatului, dar aici cum e? Va rog fara mistouri

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este la intelegerea lor. Pot exista 3 situatii:
1.Fiecare isi patreaza numele de familie anterior.
2.Pot lua numele de familie al uneia, fie Ionescu, fie Popescu, dupa cum se inteleg.
3.Pot avea numele de familie compus din ambele nume, respectiv Ionescu-Popescu sau Popescu-Ionescu.

| T0T a răspuns:

Nu e obligatoriu ca femeia să ia numele bărbatului. În cazul tău pică la comun acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost o data aia cu "trebuie sa ia numele barbatului". In ziua de azi se poate si invers ( el sa ia numele ei ) sau sa aiba ambele nume de familie.