| Anomim2025 a întrebat:

Dacă salariile programatorilor nu se impozitează, înseamnă că nu plătesc nici la asigurarea medicală și la restul?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai răspunde dacă nu știi. În anumite condiții profesia de programator este scutita de plata impozitului pe venit în România. Este o măsură aplicata de stat de mulți ani pentru a impulsiona acest domeniu sa se dezvolte.

Și ca să răspund la întrebare, da restul taxelor se plătesc. Doar impozitul este scutit

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu, platesti taxa pe orice venit, in afara de biserica sau biserici, ca aia nu platesc.
Tre sa iti inregistrezi un pfa, sau societate, si sa inregistrezi banii care intre in firma, si platesti taxe pentru fiecare leu in parte happy
Plus asigurare medicala si pensie si ce vrei tu.
Daca nu, e evaziune fiscala happy

| Anomim2025 explică (pentru anonim_4396):

Mă refeream la salariile programatorilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anomim2025):

Pai la salariile programatorilor ma refeream si eu.
Sunt mai speciali ca alti oameni sau nu inteleg?
Toata lumea plateste taxe, si daca nu le platesti, poti merge frumos si la puscarie, pentru evaziune fiscala, daca e vorba de sume mari.
Ca sa nu-ti mai zic ca trebuie sa platesti taxe pentru banii aia, la care nu ai platit nimic, din urma.
Daca totusi ciupesti 10 20 de dolari pe luna, atunci nu e cazu sa iti faci firma.
Ca nu se uita nimeni la suma aia.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai răspunde dacă nu știi. În anumite condiții profesia de programator este scutita de plata impozitului pe venit în România. Este o măsură aplicata de stat de mulți ani pentru a impulsiona acest domeniu sa se dezvolte.

Și ca să răspund la întrebare, da restul taxelor se plătesc. Doar impozitul este scutit