| All4QuestionS a întrebat:

Dacă soția mea rămâne însărcinată, apoi în cel mult 1-2 luni se angajează, o sa beneficieze de postnatal/prenatal și concediul de creștere copil( cel de 2 ani, în care primește 85% din salariu)? Nu a m-ai lucrat niciodată pentru ca acum a terminat facultatea. În principiu poate sa îmi spună cineva dacă există o perioadă minimă în care ar trebui sa lucreze, înainte de a rămâne gravidă, ca să poată beneficia de tot ce se poate? Sau poate sa rămână gravidă, apoi sa se angajeze și tot sa beneficieze de tot ce se poate?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Hai sa-ti spun un secret: fiind gravida, nu o angajeaza nimeni.
Nu ca ar fi ilegal, dar nici un angajator nu vrea sa angajeze o femeie care isi va lua concedii medicale repetate si va pleca dupa cateva luni, intorcandu-se dupa 2 ani, fiindca in final este tot fara om la munca si el pierde business.
Daca a ramas gravida in timp ce este deja angajata, atunci nu au ce face si se vor supune legii.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Pentru concediul si indemnizatia de maternitate trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de cel putin 6 luni din ultimul an. Si facultatea constituie stagiu asimilat, astfel ca va putea primi acest concediu si indemnizatie.
2.Pentru concediul si indemnizatia de crestere a copilului trebuie sa fi avut o perioada de cel putin 12 luni din ultimii 2 ani anteriori nasterii. Si la acest concediu facultatea constituie perioada asimilata, astfel ca va beneficia si de acest concediu si indemnizatie.
Daca anul acesta a terminat facultatea si se angajeaza atunci nu va avea nici o ptoblema la ambele concedii.

| Katoky a răspuns:

Hello!
Trebuie să aibă minim 6 luni lucrate pentru a beneficia de indemnizație.

| All4QuestionS explică (pentru Katoky):

Deci dacă este gravidă și se angajează după ce rămâne, în principiu ar cotiza aceste 6 luni și s-ar încadra, corect?

| Katoky a răspuns (pentru All4QuestionS):

Da, doar că din punctul meu de vedere ar putea să se angajeze și după accea să urmeze conceperea nu se știe ce simptome o să aibă la început, stări de greață de exemplu și să îi fie greu să rămână la muncă.