| SingleForOne a întrebat:

Daca starea de urgenta se ridica de pe 15 Mai, cei care vin din strainatate mai trebuiesc sa stea 14 zile in carantina institutionalizata?

Răspuns Câştigător
| Comunity a răspuns:

Salut.
Da, carantina de 14 zile ramane valabila chiar si dupa masurile de relaxare incepand cu 15 mai. Tara intra in stare de alerta deoarece inca sunt probleme, daca dupa 15 mai am iesi toti din casa cum era si inainte atunci sigur ca o sa fie si al doilea val de care vorbesc toti oamenii de stiinta. Tarile care inca sunt declarate zone rosii sunt un pericol pentru siguranta cetatenilor romani, asadar toti care vin din acele zone sunt trimisi in carantina. Despre masurile de relaxare de la noi din tara, daca lucrurile se imbunatatesc guvernul o sa de.a alte masuri de relaxare odata la doua saptamani, daca lucrurile se inrautatesc putem intra din nou in carantina. Din pacate multa lume are impresia si iese din casa cu mentalitatea ca dupa 15 mai virusul nu mai exista deloc si nu mai prezinta nici un periculos pentru vietile omenesti. Inca suntem in periculos, iar daca nu respecatm unele masuri de siguranta o sa ajungem din nou in carantina. O zi frumoasa.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Hai să așteptăm să vedem ce zice legiuitorul, nu să ne dăm CU PĂREREA!