| răspundtot a întrebat:

Dacă Statul Român are drepturi asupra copiilor, pentru ce nu le plătește o alocație alimentară consistentă? De vaccinat îi vaccinează dar alții nu au ce mânca

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În S.U.A., Marea Britanie, Germania, Spania etc., ţări democratice, nu există această Lege a vaccinării obligatorii, ci doar se fac recomandări pentru vaccinarea populaţiei. De ce această grabă, în România, de a vota această Lege a vaccinării obligatorii? Această Lege a vaccinării obligatorii nu are prevăzut un fond de compensare financiară pentru victimele care apar în urma vaccinării forţate a populaţieiDe ce companiile farmaceutice din lume, care produc vaccinuri, nu-şi asumă în scris răspunderea legală pentru siguranţa produsului realizat de ele?
Daca ti se intampla ceva de la vaccin te descurci, nimeni nu-si asuma raspunderea.
Cei care au produs vaccinurile si-au luat banii si nu-i mai intereseaza ce se intampla mai departe.

| răspundtot explică (pentru sadrian46):

Există pe TPU și oameni sănătoși la cap? Se pare că da. Friend ME?

| Wr3nch a răspuns (pentru sadrian46):

Mama ce ne agram. Daca nu te vaccinau parinti si erai acum in scaun cu rotile de la poliomelita era faina viata nu? BTW, In SUA, mare democratie, pruncii nu primesc alocatie. Ii faci, ii cresti, problema talaughing

| Digikey a răspuns (pentru Wr3nch):

Singurele cazuri de poliomielita in lume din ultimii 30 de ani au fost provocate de vaccinul antipoliomielitic.Dar cica fac parte din cei 0, 0002%, adica este de bine.Informeaza-te si din alte surse, si nu mai crede orbeste tot ce auzi la tv.
Sau daca esti prost, macar taci.

| sadrian46 a răspuns (pentru răspundtot):

Da, există, căci diagnosticul de sănătate mintală nu îl pui dta, îl pun oamenii sănătoși. Cănd nu ai argumente, ataci cu denigrare. Halal să-ți fie!

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se vede ca nu prea pricepi mare lucru din drepturile si obligatiile privind protectia copilului, atat ale statului, cat si ale parintilor.
N-are nici o legatura vaccinarea cu alocatia de stat.
Alocatia de stat a fost deja dublata, inca de anul trecut si o sa mai creasca, de altfel a fost dublata si anul acesta, urmand ca legea sa intre in vigoare din luna august 2020, bineinteles daca nu se va mai proroga sau schimba.
Sigur ca nu este prea mare dar trebuie sa fie si posibilitatea statului de a plati una mult mai mare, ceea ce nu este in prezent.

| răspundtot explică (pentru Ioandelasal):

Cum ai ajuns tu userul anului și expert TPU? Te ascunzi după chichițe legale, îmi dai cu legea în cap, spui și prosti pe deasupra dar nu îmi răspunzi exact la întrebare : Ţi se pare suficientă alocația aia și atât? Plus, mâncare din afara ţarii nu e mâncare. Cât despre tine suntserios, vaccinul pe stomacul gol e otravă pură. Pâine, apă și cartofi tot stomac gol este

| johnnny123 a răspuns (pentru răspundtot):

Și care ar fi propunerea ta concretă? (că văd că răspunsurile raționale nu-ți plac)

Ai vrea ca statul să plătească fiecărui copil o alocație egală cu salariul minim pe economie? Știi ce ar însemna asta? Ar însemna cheltuieli de 12 miliarde de euro pe an. Adică bugetele cumulate ale Ministerului Apărării Naționale, Ministerului de Interne și Ministerului Agriculturii.

Cine și cum ar suporta cheltuielile astea, în condițiile în care statul român se împrumută ca să aibă cu ce plăti salariile bugetarilor și pensiile?

Alocația este concepută ca un AJUTOR acordat de stat, nu este concepută ca unică sursă de întreținere a copiilor. Greul întreținerii copiilor le revine părinților, așa cum este și normal.

Și o întrebare suplimentară: Tu cu cât ai contribuit anul trecut la bugetul statului de ai pretențiile astea?

| răspundtot explică (pentru johnnny123):

Nu te cinstește numerele, calculele alea făcute în scârbă când în România se fură infinit mai mult

| Ioandelasal a răspuns (pentru răspundtot):

Prostii debitezi tu si esti si necivilizat pe deasupra.
N-am spus ca alocatia este suficienta, am spus ca nu sunt acum posibilitati de marire, asa ca nici macar nu mi-ai citit atent raspunsul.
Se vede din avion ca habar n-ai despre ce vorbesti si iti mai lipsesc si niste ani de acasa.

| sadrian46 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Penrru Fancacacola.
Dta nu știi ce este o epidemie de poliomieltă, care te lasă infirm pe viață și care a fost eradicată de vaccin.
Să presupunem că legea permite să te vaccinezi doar dacă vrei ru iar dacă vor părinții tăi, și nu te obligă.
Ai un copil în clasă nevaccinat. El face poliomielită și îi infectează pe toți cei nevaccinați în clasă, și pe copilul tău nevaccinat. Și din cauza asta copilul tău rămâne invalid pe viață. Citește statisticile bolilor mortale înainte de vaccinare și după, și apoi militează pentru libertatea de a te vaccina. Asta înseamnă să fii responsabil pentru tine și cei din jurul tău, nu anarhist, resist și alți comisari care dau democrație prost înțeleasă la tot cartierul.

| sadrian46 a răspuns (pentru răspundtot):

Dta nu știi ce este o epidemie de poliomieltă, care te lasă infirm pe viață și care a fost eradicată de vaccin.
Să presupunem că legea permite să te vaccinezi doar dacă vrei ru iar dacă vor părinții tăi, și nu te obligă.
Ai un copil în clasă nevaccinat. El face poliomielită și îi infectează pe toți cei nevaccinați în clasă, și pe copilul tău nevaccinat. Și din cauza asta copilul tău rămâne invalid pe viață. Citește statisticile bolilor mortale înainte de vaccinare și după, și apoi militează pentru libertatea de a te vaccina. Asta înseamnă să fii responsabil pentru tine și cei din jurul tău, nu anarhist, resist și alți comisari care dau democrație prost înțeleasă la tot cartierul.

| sadrian46 a răspuns (pentru răspundtot):

Și dacă nu este suficientă, cât ar fi după tine suficientă? Apoi calculează câte milioane sunt necesare și apoi dă soluția de unde să se ia acești bani, căci bugetul statului nu este din gumă, nu se întinde.

| sadrian46 a răspuns (pentru răspundtot):

Și dacă se fură, cum faci tu ca să nu se mai fure, ca să dai apoi din ce se fură alocație la copii?

| johnnny123 a răspuns (pentru răspundtot):

Nu te-am auzit propunând o soluție concretă, realistă, gândită cap-coadă. Tu știi doar să soliciți mai mulți bani. Când te întreb de unde să provină acei bani, mintea ta dă eroare. Iar faptul că nu stăpânești matematica de nivel elementar și nu-ți plac numerele nu are nici o legătură cu mine.

Da, în România se fură mult. Dar crezi că dacă ar crește de cinci ori alocațiile s-ar fura mai puțin? Nu cumva problema unui buget sub-finanțat s-ar agrava și mai tare?

Sfatul meu este să pui mâna pe un manual de matematică de clasa a IV-a ca să înveți adunările cu numere mari, pe un manual de Limba Română de clasa a III-a ca să înveți acordul subiectului cu predicatul, și să nu-ți mai iei informațiile despre vaccinare de pe situri pentru oameni cărora le filează o lampă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce propui tu? daca tot nu au ce manca sa ii lase nevaccinati sa moara mai repede? Sunt extrem de curios cum a functionat mintea ta de a scos intrebarea asta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Statul român este format și din copii.
Alocația pentru copii o decide guvernul, nu statul.
O decide în funcție de ce bani are să aloce pentru asta.
Guvernul nu este responsabil direct de cei ce nu au ce mânca pe care îi invoci dta ca să îți susții ideea. În primul rând sunt responsabili părinții. Ție ți se pare că judeci, și decizi că statul, adică guvernul este vinovat direct. și el. guvernul ar trebui să dea la toți de mâncare. Din banii cui, cum? Mai studiază cum merg lucrurile, cum funționează legile, care sunt situațiile, care este legătura între stat, guvern, cetățeni, oameni, și copii care n au ce mânca și apoi vorbește. Dar mai întâi, gândește-te la toate acestea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

În primul rînd copiii au părinti ca nu i-a facut statul, au mamă au tată, ei părintii lor sunt obligati sa i si creasca copiii nu statul.