| LorennaAKAPatruSapte a întrebat:

Daca sunt arestat in alta tara si urmeaza sa fiu judecat se va tine cont si de dosarele penale din tara de origine? Daca da, ma vor judeca si pentru faptele savarsite in Romania tot in tara in care sunt arestat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cetateanul roman poate fi judecat, pentru faptele comise in Romania, numai de catre o instanta competenta din Romania.
Se poate tine cont de condamnarile penale definitive pe care le ai in Romania.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Fiecare tara are jurisdictie pentru faptele de pe teritoriul ei si doar in cazuri extrem de rare jurisdictie pentru fapte comise in alte tari.

Cazierul se centralizeaza la nivel de UE in tara in care esti cetatean (Romania), si poate fi consultat de catre autoritatile din toate tarile UE.