| SkivoRo000 a întrebat:

Daca sunt in preaviz pana pe data 17, trebuie sa imi faca inventarul pana pe data de 17, nu? E normal sa ma cheme dupa incheierea contractului la munca sa imi faca inventarul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal si normal asa ar trebui, inventarul trebuie facut pana la data plecarii, mai ales daca trebuie sa predai gestiunea altei persoane.
Solicita conducerii sa faci predarea macar in ultima zi de lucru, aratand ca nu mai raspunzi dupa aceea de eventualele lipsuri in gestiune.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cum zice Ioandelasal fa o cerere si ai grija sa ai dovada ca ai facut-o. Martori sau scrisoare cu continut declarat la posta.
Concret....pe langa actele care le pui in plic competeaza si un opis in care rezumi ce acte ai pus in plic. Totul in dublu exemplar. Te duci la posta, la coletarie, cu plicul deschis si acolo completezi in dublu exemplar asa numitul " borderou" de acte. Pe acel formular tipizat (unde tot micut trebuie sa scrii) treci la pct 1 acte nr file...x si apoi pct 2 borderou acte x file.

| mi25 a răspuns:

"Inventarul" face parte din predarea functiei, predare care se face in perioada de preaviz. Nu este normal sa te cheme, dar daca nu esti prezent, firma poate dispune formarea unei comisii care sa faca inventarul.

| NunuNini a răspuns:

Ce inseamna "pana pe data de 17"? Nu il poate face azi. Dar nici dupa, ca intre timp poate fura cineva. Se va face in ultima zi.