| Edyez a întrebat:

Daca sunt minor(16 ani) și plec în Germania cu autocarul am voie să ies cu țigări? O punga de tutun de 40 g
Și te controleza?
Ies pe la Arad către unguri

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu si nici nu poti iesi decat insotit de un major. Daca majorul este altcineva decat parintii tai, parintii trebuie sa dea o declaratie notariala pe numele lui. Este posibil sa te controleze dar poti sa si scapi. Mai bine cumperi de la unguri. O punga de 50 de grame costa 1870 forinti ( circa 28 lei daca-i cumperi din Arad (sau alt oras de granita, de la un schimb valutar).

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Fiind Minor te va oprii pentru ca ai tutun asupra ta si vei face cale intoarsa la sectia de politie, de unde parintii tai s-ar putea sa te ia si pe langa sa mai plateasca si amenda, ca sa nu zic ca protectia copilului se va sesiza (nu merita sa iti faci probleme pentru niste tigari) Ceea ce ai zis tu se numeste Trafic de tutun si este o infractiune grava!

| Edyez explică (pentru AnOnImuSS1):

Păi da e o punga de tutun nene de 40g nu am n cartușe la mine ce trafic e asta

| AnOnImuSS1 a răspuns (pentru Edyez):

Orice cantitate, asupra ta nu ai voie!