| omulpaiangan a întrebat:

Daca sunt minor, si conduc pe drumul de la tara cu tata in masina (el pe locul din dreapta) si ma prinde politia, ce imi poate face?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tie nimic.Amenda tatalui si suspendarea permisului.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Ai uitat ce e mai important. Dosarul penal pentru incredintarea masinii unei persoane fara permis.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Asa este.Ai dreptate. Uitasem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti dea amenda. N-ai voie sa conduci fara carnet.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce simplu ar fi sa dea doar amenzi la cei ce nu au permis. daca nu ai idee conducerea fara permis e infractiune si se pedepseste cu inchisoare atat pentru cel ce conduce cat si pentru cel ce incredinteaza autovehiculul

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

La cati am vazut eu conducand fara permis trebuia ca pana acum sa fie inchisorile pline...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

In general se da cu suspendare daca nu esti recidivist. Oricum de dosar penal nu scapi

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pe la sate nu prea se face asa ca in general oamenii de acolo se cunosc cu politistii, invoca nu stiu ce motive si scapa. Plus ca, in general, pe acolo nici nu prea e politie. La mine-n sat daca vine politia de 3 ori pe an e bine. Trebuie sa fii al naibii de ghinionist sa te prinda pe aici fara carnet.

Ma rog, tu ai dreptate, asa se procedeaza sau asa ar trebui, dar mediul rural care este unul mirific se strecoara cum poate printre aceste sanctiuni.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sunt corupti politistii la tine in sat si lasa criminali liberi pe sosele e alta discutie.

| Hakuouki a răspuns:

Ei, nu sta tatal tau in loc de o amenda sau de o suspendare, cel mai bine exersezi pe camp, e mai amuzant big grin

Răspuns utilizator avertizat
| LilTunechi a răspuns:

Nu este adevarat... drumul neasfaltat este tot drum public...ASIGURA-TE CA NU ESTE DRUM PUBLIC adica nu are semne de circulatie marcaje si nu se circula cam deloc pe el vb cu tatal tau el stie mult mai binebig grin