| Olaru_Gheorghe_1959 a întrebat:

Daca suntem 10 frati si nu s-a dezbatut mostenirea, eu am ingrijit-o pe mama mea singura dintre cei 10 frati, insa am o sora care are pretenii la mostenire. Eu daca platesc darile, teren vilan, intravilan si casa la primarie am un drept? Ce drepturi as avea? Va rog sa imi spuneti.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare dintre frati si surori are aceleasi drepturi la mostenire legala, cu exceptia cazului ca mama ta ar fi facut un testament, prin care ar fi lasat fiecaruia anumite bunuri concrete, bineinteles cu respectarea rezervei succesorale. De asemenea, daca ai avut singura grija de mama ta atunci se putea incheia un contract de intretinere.
Sigur ca ceilalti frati si surori ar putea tine cont de faptul ca tu ai avut grija de mama si sa fie de acord sa renunte la mostenire sau sa-ti transmita, prin donatie, cate o parte din mostenirea lor. Daca nu va intelegeti atunci singura cale este ca sa demarezi un proces si instanta judecatoreasca, in functie de probe, va hotari cota fiecaruia.
De altfel, daca nu va intelegeti, notarul public va da o incheiere de trimitere in instanta. Procesul dureaza mult si este costisitor pentru toti, astfel ca ar fi bine sa va intelegeti.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Drepturile de moștenire nu rezultă din plata impozitelor sau din faptul că ai îngrijit-o pe mama. Rezultă din gradul de rudenie. Astfel, toți cei 10 frați și surori au drepturi egale.