| AlexDorinel a întrebat:

Dacă tarile din America de Sud sunt latine înseamnă că și Italia și Spania sunt la fel ca alea. Știți foarte bine ce tâmpenii se intampla în America de Sud, deci înseamnă că și în Spania și Italia e la fel. Dar de ce Romanii prefera aceste tari în defavoarea celor nordice?

Latinii sunt cam golani, chiar dacă și Românii sunt latini, la noi e civilizație fata de restul latinilor.

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Serios? Poti sa compari civilizatia din Romania cu cea din Franta, Spania si chiar Italia? Mai este si Portugalia tot tara latina. Noi suntem la pamant din cauza unei anumite etnii. E adevarat ca in America Latina este dezastru dar in tarile latine din Europa nu este problema mare (mai putin mafia din Italia) si pe locul 2 (in acele tari) sunt romanii care pun probleme. Pe locul 3 sunt albanezii. Vai si amar de "civilizatia" romanilor!

| tudorvolcano a răspuns (pentru Salontanul):

Pentru Franța, este mafia corsicană, dar corșii tot un fel de italieni sunt.
Țiganii sunt de vină pentru reputația proastă a românilor înafară, dar avem și noi uscăturile noastre. Nenumărate clanuri interlope sunt făcute din români.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@GabiDumitrescu Si fata de Portugalia suntem cu mult in urma.

| Simpatic a răspuns:

Nu e acelasi lucru in Spania si Italia cu America de Sud.
Crezi ca in Venezuela, Bolivia sau Brazilia e traiul din Spania sau Italia? happy
Normal ca in tarile slab dezvoltate cu guverne foarte corupte cum sunt tarile din America de Sud, criminalitatea este foarte dar foarte crescuta, oamenii ucid acolo si pentru 10 dolari, pentru ca nu au ce manca!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iesi si tu din tara macat 5 zile si pe urma continua cu intrebarile astea tampite.

| Mosotti a răspuns:

Pai tarile din america de sud au fost colonii ale spaniei, de aia sunt la fel, adica unde se vorbeste spaniola, in tarile alea. Nu stiu tara din america de sud unde se vb italiana, dar o fi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu nu ai iesit vreodata din tara, nu? Poate ti-ar prinde bine o excursie pana in Spania macar...

| gabicoo a răspuns:

Țărilor din America Centrală și de Sud li se zice latino americane pentru că populația lor este vorbitoare de spaniolă și portugheză, în opoziție cu țările anglo saxone (Canada și SUA).
Noțiunea de "Țări latine" e o prescurtare a celei de Țări latino americane.
În partea a doua a întrebării iar aberezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Latina este limba nu etnie: Exista Latin Europeni Si Latin Americani 2 conceptii diferite.
Sa spunem ca exista in europa 2 tipuri de culturi: Germanice(cele nordice) Si Latine. Iar cele Germanice sunt peste cele Latine. Anglia este mix Latin-German Dar practic este mai mult german decat latin, se poate vorbi engleza folosind cuvinte exclusiv germanice. Statele Unite au la radacine o elita Britanica, dar si o minoritate mare Germana

| tudorvolcano a răspuns (pentru anonim_4396):

În Europa, sunt 3 culturi principale, din punct de vedere al populației:
- slavii
- latinii
- germanicii
După, sunt grecii, armenii, celții, printre popoarele indo-europene, și după restul.

Țările germanice au avut acum un avans economic, dar țările latine au fost în mod tradițional tot timpul mai bogate.
Italia a fost în mod tradițional cea mai bogată regiune din Europa și din Mediterana, datorită comerțului pe Mediterana, și a bogăției și populației acumulată datorită faptului că a fost inima Imperiului.

Englezii sunt germanici. Nu au pic de latinitate în ei, nici în bucătărie, nici în port, nici în temperament.

| tudorvolcano a răspuns:

America Latină și țările latine din Europa sunt cu totul două lucruri diferite.
Țările latine din Europa sunt urmașe ale urmașilor vorbitori de latină în Imperiu.

America Latină, se numește latină deoarece a fost cucerită și colonizată de spanioli și portughezi, care sunt latini, spre deosebire de coloniile anglo-saxone. Practic, cei din America Latină sunt și nu sunt latini.
Germanii din Argentina și Sudul Braziliei, japonezii din Brazilia, nativii americani NU SUNT LATINI.
Pentru a face parte din latinitate, trebuie să fii vorbitor NATIV al unei limbi romanice, iar aceștia nu sunt.

Latinii nu sunt golani, e o prostie a afirma așa ceva.
Golănia e legată de sărăcie și corupția din țările individuale, nu de civilizație. Dacă te uiți la țările cu golani/interlopi/mafioți, vezi țările sărace și corupte: Brazilia, Mexic, Albania, Sudul Italiei, Rusia, Ucraina, Serbia și restul Iugoslaviei etc.

| Salontanul a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nuuu! Latinii nu sunt golani. Doar mafia care a cuprins si Franta si americile. Astia sunt foarte cuminti.hee hee

| tudorvolcano a răspuns (pentru Salontanul):

În Franța nu cei de etnie franceză fac parte din mafie, ci corsicanii, sicilienii, și toți cei din Sudul Italiei, care provin din strămoși care pe vremuri trăiau în sărăcie. Ceilalți care fac golănii: arabii și negrii. Arată-mi mie francezi care să fie mafioți.
În America Latină la fel. Acolo e cam greu să trăiești bine dacă nu faci activități ilegale: extorție, trafic de droguri, proxenetism. Sărăcia i-a împins la criminalitate. Și cum am spus, nu toți cei din America Latină sunt cu adevărat latini.

| Salontanul a răspuns (pentru tudorvolcano):

Asa este! Doar in Romania sunt numai romani. Imi dai exemplu America latina si-mi spui ca acolo nu sunt numai latini. Franta nu are mafia ei, ci doar pe aia importata. N-are rost. Nu incerc sa te fac sa pricepi! O zi buna!

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"Dacă țările din America de Sud sunt latine înseamnă că și Italia și Spania sunt la fel ca ele. Știți foarte bine ce tâmpenii se întâmplă prin America de Sud, înseamnă că și în Spania și Italia e la fel."
Cea mai cretină concluzie ever. Dacă toți latinii sunt la fel (cum se înțelege din următoarele fraze ale întrebării) și românii sunt latini, de ce zici că noi suntem mai civilizați (noi fiind tot latini)? Și ai uitat de francezi! Francezii sunt și ei "cam golani"?
Ca să pricepi și tu cât de cretină e întrebarea, hai să-ți dau un exemplu. Majoritatea țărilor africane au fost, pe vremuri, colonii britanice. "Vedem prea bine ce tâmpenii se petrec în Africa. Dacă africanii sunt așa, înseamnă că și cei care au colonizat Africa, englezii sunt tot așa. Englezii sunt germanici, tot toți germanicii sunt ca africanii!" Sună bine?

| Feri5 a răspuns:

Eu chiar nu știu de unde scoți tu astea. De unde știi că românii sunt mai civilizați decât francezii, spaniolii, italienii, etc? Nu vezi ce dezastru e în România? Sau ești prea naționalist și-ți place să crezi asta. Mai bine documentează-te înainte să pui atâtea întrebări pe aici!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Feri5):

@Salontanul - Intru totul de acord. Am zis Spania ca multi daca ii intrebi nici nu stiu unde e Portugalia... happy