| Pyssaa a întrebat:

Daca tata are hotarare jud.definitiva si irevocabila pentru o suprafata de teren poate sa imi dea o parte din teren fara a face titlu de proprietate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Hotararea irevocabila trebuie inscrisa in cartea funciara si apoi poate sa-ti dea in mod legal, prin contract de donatie, intretinere ori vanzare-cumparare, respectiv sa poata fi inscris dreptul de propeietate pe numele tau in cartea funciara. Si inainte poate sa-ti dea o suprafata, doar ca nu o sa fii proprietar legal tu ci tatal tau. Numai bine!