| Tripp91 a întrebat:

Daca te muti in America cum poti sa obtii cetatenie si cum o poti obtine mai usor?

3 răspunsuri:
| TheStory a răspuns:

Trebuie sa stai cel putin 7 ani.

| Decrepit a răspuns:

Sunt o tona de pasi, pentru ca legislatia din US e paranoica in ce priveste "illegal aliens", adica imigrantii ilegali, care sunt vreo 35 de milioane doar in prezent.Cea mai simpla e cea prin asa-numitul Green Card.Treaba cu Green Card-ul si metoda asta de eligibilitate sta in felul urmator :

-trebuie sa detii Green Card-ul de cel putin cinci ani, implicit, sa fii detinator de GC in US de minimum cinci ani;
-trebuie sa fii major in varsta la care devii acolo major, 21;
-trebuie sa fi trait in statul de rezidenta cel putin trei luni inainte sa depui cererea; materializat,de exemplu,tu nu te poti muta din Seattle,Washington unde ai stat patru ani in Portland,Oregon, iar dupa o luna de stat in Portland sa te trezesti ca vrei sa fii naturalizat prin metoda Green Card-ului ca nu ai cum;
-GC se obtine, de obicei imediat dupa ce completezi un formular, caruia americanii ii spun N-400, daca nu ma insel, cum e cel din link-ul asta : http://www.uscis.gov/......6543f6d1a/
-imediat dupa ce e completat N-400 trebuie sa fi avut resedinta stabila in US timp de cinci ani, sau in orice teritoriu detinut de US, e nevoie de ceea ce ei numesc physical presence de cel putin 30 de luni, adica 2 ani si jumatate,aici e o mare problematica in ce priveste actele,pentru ca physical presence e greu de dovedit,daca nu muncesti sau faci o alta activitate economica,ce sa-ti ateste prezenta;
-imediat ce-ti depui dosarul de naturalizare,dupa formulat,dupa GC si physical presence,toti acei cinci ani,trebuie sa ramai obligatoriu in US pe timpul procesului de naturalizare;
-trebuie sa fie urmata procedura standard,adica sa inveti engleza si sa posezi cunostinte minimale despre istoria,Constitutia (plus cunoscutele ammendaments to constitution ce le au ei) si functionarea oficiala a US,care e cel mai usor lucru din toate.

Desigur,ai si alte metode,care sunt urmatoarele : sa te casatoresti cu cineva care detine cetatenie americana,sa te inscrii in US Army,chiar si non-cetatean fiind,deoarece Immigration and Nationality Act folosit in US are un mic artificiu,prin care permite celor ce fac serviciu militar in slujba Americii sa devina cetatenii fara tot procesul de hartogaraie pe care l-am explicat mai sus,asta functioneaza de pe la inceputurile tarii, cand recrutau francezi, polonezi si nemti in prostie pentru armata, care deveneau automat, cetatenii.Asa s-a procedat parca in cazurile lui Tadeusz Kosciusko si Lafayette, care erau polonez si francez. Ultima metoda este prin parintii sau tutorii care sunt nevoiti sa aiba cetatenie, intrucat tu, cand implinesti 21, sa devii automat, cetatean.

| skirlex a răspuns:

Din cate stiu trebuie sa stai 7 ani acolo sa sa o optii funda?