| troleibuz a întrebat:

Daca te uiti si nu intervii cand o persoana e agresata esti la fel de vinovat ca agresorul?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Normal că nu și nici nu ești sancționat, dar nu e etic deloc, mai ales dacă ești bărbat. ca femeie mai pot înțelege frica de a intervenii, deși oricine ar trebui să ajute

| Simpatic a răspuns:

Depinde de situatie, in primul rand nu stim de la ce s-au luat, deci cel mai bine este sa nu te bagi ci sa suni la 112, un exemplu fictiv dar care poate fi real, un tata care si-a surpins copilita de 9 ani violata intr-un tronson de catre un violator, il alearga pe acela il prinde si apoi il joaca in picioare, tu treci pe acolo, te bagi dar nu stii pentru ce.
Acum un exemplu din viata mea pe care cred ca l-am mai povestit, stateam seara (era in iarna) la restaurant cu niste amici, in afara restaurantului era amenajat loc pentru fumatori (cam cum este peste tot) cu incalzire in tavan si prelata pe langa.
La o masa de afara stateau 2 baieti care mai mult pe telefoane erau, amandoi aveau in jur de 30-33 de ani ambii inalti cam la 1.80 m, atletici.
La un moment dat de nicaieri apar doi tigani beti de vreo 40-42 de ani la fel de inalti, unul dintre tigani il intreaba pe unul dintre baietii de la masa ceva, acela ii raspunde si tiganul ii spune ceva cuvinte vulgare inapoi, asta de la masa se ridica, incepe cearta, baietii la 1.80 atletici se iau la bataie cu tiganii de 40 de ani care erau si bauti, in cateva secunde tiganii sunt pe joc calcati in picioare de romanii astia doi, apoi astia doi romani iau scaunele si incep sa dea cu scaunele in astia care erau deja jos, eu eram la masa cu 1 fata si 3 baieti (Deci eram 4 insi), nemaiputand sa ma uit intervin si pun mana pe unul dintre agresori care continuau sa-i loveasca pe aia care erau joc, si ii zic gata frate ca-i omori, s-a uitat la mine nu a schitat niciun gest, au mai stat putin si au plecat, dintre cei care eram in restaurant poate 8 poate 10 persoane, am fost singurul care m-am bagat chiar si cu o vorba, singurul! Puteau sa ma bage in spital, asa de buni erau pe pumni si picioare, nu stiu am inteles ca erau batausi de strada, chiar daca eu sunt solid ei erau mai puternici ca mine, deci mi-am asumat un risc.
Nici eu nu pot sa stau sa ma uit ca ma doare sufletul dar toata lumea in general merge mai departe si isi vede de treaba! Asta este romanul, uneori chiar nu e bine sa intervii pentru ca o poti pati!
Eu am zis ca nu ma mai bag decat pentru cei din familia mea, atunci o fac indiferent de ce titlu si oricine este agresorul, in rest te bagi dar pe riscul tau ...mai ales cand nu ai toate datele problemei in prim plan, cum am spus exemplul cu violatorul de mai sus!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ești vinovat din punct de vedere legal. Moral, depinde de circumstanțe.

| Sofer a răspuns:

Nu ești vinovat. Le poți vorbi sa se calmeze dar sa nu intervi între ei ca poți sa îți iei o bătaie sau sa înjunghie dacă are cuțit la el. Suni la politie și rezolva ei.

| Ineys a răspuns:

In nici un caz. Daca cineva agreseaza o persoana intr-un supermarket unde sunt alte 30 de persoane sunt toate vinovate?

Nu prea ai formulat bine intrebarea pentru ca depinde. Esti martor involuntar? Adica din senin X il loveste pe Y langa tine? Sau ai mers tu cu X sa-l bata pe Y si tu doar sa te uiti? In cazul asta se schimba povestea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multă lume nu intervine pentru că să nu fie și ei la rândul lor loviți sau luați la bătaie. Alții sunt indiferenți și nu le pasă. Își zic că nu e treaba lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde despre ce e vorba

Articolul 203
Lăsarea fără ajutor a unei persoane aflate în dificultate
(1) Omisiunea de a da ajutorul necesar sau de a anunța de îndată autoritățile de către cel care a găsit o persoană a cărei viață, integritate corporală sau sănătate este în pericol și nu are putința de a se salva se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Fapta nu constituie infracțiune dacă, prin acordarea ajutorului, autorul s-ar expune unui pericol grav cu privire la viața, integritatea corporală sau sănătatea sa.

| S8N a răspuns:

Nu, nu ești pedepsit legal. Pentru că intervenția te pune la risc, și nu știi ce fel de arme poate avea agresorul. Totuși, dacă ești martorul unui viol, unui atac sau unui jaf ai obligația să suni la poliție și să chemi ajutoare.