| anonim_4396 a întrebat:

Daca tocmai am absolvit facultatea si nu imi gasesc de munca, pot beneficia de somaj, chiar daca nu am cotizat la stat niciodata?

5 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj, trebuie sa treca o perioada de 60 de zile de la absolvirea facultatii. In acest timp trebuie sa iti cauti de lucru. Daca dupa aceasta perioada nu ti-ai gasit un loc de munca, poti solicita acordarea indemnizatiei de somaj agentiei pentru ocuparea fortei de munca, in conditiile Legii nr.76/2002.
Cursurile finalizate cu examen de licenta se considera stagiu de cotizare iar indemnizatia de somaj se acorda la cerere.

| EUSIATIT a răspuns:

Da 6 luni. dAr dupa aceea ce faci? poate imi dai si mie un sfat. cAut de munca de 1 an si unde merg mi se sp /EXPERIENTA de unde daca am terminat facultatea ...si nu ma angajeaza nimeni? iti urez bafta

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Poti beneficia de somaj timp de 6 luni in cazul in care nu decizi sa-ti continui studiile. Trebuie sa iti depui actele la somaj in maxim 2 luni de la absolvire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Perioada de 60 de zile e de cand ai primit diploma de licenta. Adica sa fii licentiata, nu numai sa fi absolvit.

| elena21 a răspuns:

Bineinteles ca poti beneficia de somaj. Acum intrebarea mea este urmatoarea: ce sa cotizezi la stat daca pana acum nu ai lucrat nicaieri? Daca nu ai avut niciun venit nu ai ce sa cotizezi