| Maddye01 a întrebat:

Dacă un copil de 14 ani este "ademenit" de un adult să întrețină relații intime se poate numi abuz?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz adultul comite infractiunea de act sexual cu un minor, conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi."

| Maddye01 explică (pentru Ioandelasal):

Am învățat fragmentele pe de rost de câte ori am citit.
Eu sunt copilul. Deși am fost fiindcă în prezent am 17 ani.
Nu cred că am nici o dovadă pentru o plângere la poliție și a trecut mult timp de atunci.
Mulțumesc mult pentru răspuns.

5 răspunsuri:
| Reghqen a răspuns:

E pedofilie

| Silwian a răspuns:

Cati ani are adultul?

| Maddye01 explică (pentru Silwian):

Peste 50 de ani sad

| Silwian a răspuns (pentru Maddye01):

Clar Pedofilie!