| raresMgrasuu a întrebat:

Daca un om pe messenger a inceput sa ma abordeze si sa spuna ca cauta fete de 14, 15 ani sa le dezvirgineze si eu fiind minor, pot sa fac plangere la politie am mesajele am toate dovezile?

8 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, e dubios, dar nu cred că o să pățească ceva. Probabil e și fake contul. Încearcă.

| raresMgrasuu explică (pentru supadeceapa):

Are poza cu el pe profil si cand i-am spus ca il dau la politie a inceput sa ma amenințe ca depune plangere pentru nu stiu ce ca eu nu am dreptul sa fac asta nu e cont fake

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru raresMgrasuu):

Ba ai dreptul, spune-i să depună ce plângere vrea că tu ai screenshot-urile laughing s-a panicat omul și a început să delireze.

| Alverto a răspuns:

Fa-o cat mai rapid posibil (evident daca nu e fals) chiar mâine, dar e cam greu fiindcă e faza cu COVID19-ul. Dar dacă nu ai prea multe informații de la el nu prea poți rezolva nimic, intra în jocul lui și Intreaba-l unde stă ca să îl "poți ajuta"

| Ineys a răspuns:

Greu sa fie prins daca e cont fake. Aproape imposibil de politia noastra. Astia nu prind hotii care trec prin fata lor cu prada in mana, dar talharii cibernetici.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti face nici o plangere, dar parintii tai pot.
Anunta-i si ei pot informa Politia asupara acestui PEDOFIL, care cauata fetite pentru sex.
Salveaza imaginea cu anuntul respectiv si contul celui care solicita asa ceva.
Inca ceva: fiecare website are un Administrator, unde poti repoarta anumite probleme, inclusiv aceasta. Te mai sfatuiesc si sa-l raportezi la administratia FB-ului.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt totusi curioasa, cum ai intrat tu in posesia acelei cereri pe meseanger, daca nu esti fata?

| Liviu a răspuns:

O sa rezolvi fix un drac.Stii ce o sa zica politia? ce iti zic si eu, da-i ignor si gata, si eu pot spune la misto ce a zis el, si salut happy De la a zice, pana la a face e cale foarte lunga happy