| Cksihja a întrebat:

Dacă un om pleacă departe în alt loc unde își întemeiază o familie, părinții săi pot să-l declare mort deoarece nu a mai dat niciun semn de viață?
Am auzit că un bărbat care a fost plecat în străinătate a fost declarat mort de soția rămasă acasă. E posibil așa ceva, să poți declara pe cineva mort pe motiv că nu a mai ținut legătura?

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Pai dacă nu te găsește o perioada, ești ca si kaput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa declari pe cineva mort iti trebuie dovezi... cadavrul lui fiind dovada ideala.
Sau mai poti declara pe cineva mort fara nicio dovada, cu conditia ca acel om sa fie disparut de vreo 100 de ani sau mai mult. Ca na, cat poate sa traiasca un om. laughing
Altfel, mi se pare o aberatie sa declari mort pe cineva fara dovezi, doar asa, ca nu nu ai mai vorbit cu el cativa ani. Poate omul aia de aia a si plecat, ca sa scape de sotia lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai întâi e dat dispărut. Dacă după ce s-a încercat să se ia legătura cu el, a fost căutat și nu s-a găsit nimic, totuși după câțiva ani e declarat mort. Cel mai bun exemplu în privința asta e Elodia Ghinescu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pe cale judecatoreasca, art 49. cod civil:
Articolul 49
Cazul general
(1) În cazul în care o persoană este dispărută și există indicii că a încetat din viață, aceasta poate fi declarată moartă prin hotărâre judecătorească, la cererea oricărei persoane interesate, dacă au trecut cel puțin 2 ani de la data primirii ultimelor informații sau indicii din care rezultă că era în viață.
(2) Dacă data primirii ultimelor informații sau indicii despre cel dispărut nu se poate stabili cu exactitate, termenul prevăzut în alin. (1) se socotește de la sfârșitul lunii în care s-au primit ultimele informații sau indicii, iar în cazul în care nu se poate stabili nici luna, de la sfârșitul anului calendaristic.

de asemenea, daca e disparut, nu si declarat mort, ii poate fi instituita curatela

| troleibuz a răspuns:

Daca nu esti gasit de politie cativa ani buni

| Sekim a răspuns:

Salut
Da, te poate declara mort. Cel mai bine ar trebui sa spui : plec în străinătate, nu mă căutați și atat, vor știi că ești viu. Daca nu vrei sa le spui direct trimiți o scrisoare prin posta.
See youwinking

| Bella993 a răspuns:

Normal, nu. In primul rand, nu il declari mort fara dovezi. E o aberatie. Ca nu ai tinut legatura nu e un motiv, sunt 11 mii de oameni care sunt asa. Daca a plecat fara sa zica si nu a dat nici-un semn de viata, il declari disparut, nu mort laughing