| anonim_4396 a întrebat:

Dacă un polițist, jandarm sau mascat face rău pe el cine îl pedepsește?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de fapta facuta este pedepsit de superiori (in caz de abatere disciplinara), de alti politisti (in caz de contraventii) si de judecatori (in cauzele penale).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu exista judecatori, procurori?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Face rău, adică încalcă legea în timp ce își exercită funcția?
Dacă încalcă legea în timpul liber?
El în timp ce își exercită funcția, el nu pedepsește.
Pe oricine, indiferent de funcție, îl pedepsește legea, sistemul judiciar, în final, un judecător.

| johnnny123 a răspuns:

Aceeași lege care (teoretic cel puțin) trebuie să se aplice tuturor cetățenilor. Pentru că nimeni nu e mai presus de lege.

| Bizon95 a răspuns:

"face rău"
cui?!?

daca face rau unor oameni in genunchi si cu mainile sus atunci nu il pedepseste nimeni

daca in schimb ar face rau infractorilor din guvern, ar fi inghesuiala sa il pedepseasca

eu am fost in litigiu cu cineva, am fost amenintat, am chemat politia si ne-a dat si mie si lui ala amenda pentru "tulburarea linistii publice" care NU era in nici un fel reala, nimeni nu a ridicat tonul nimeni nu a facut nimic aiurea
am conestat-o
m-am judecat
la judecata a venit chiar ala cu care eram in litigiu la momentul respectiv si a declarat ca politistul a abuzat
am catigat

S-A FACUT RECURS... FARA NICI UN MOTIV REAL (intr-o tara normala NU poti sa faci recurs, decat cu un motiv valid, de gen un martor si-a revenit din coma, a aparut o noua inregistrare, etc.)

si au castigat politistii

DECI *NIMENI* NU II PEDEPSESTE, CU NIMIC!

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Parchetul Militar (procurori militari) și Tribunalul Militar

| Alexandrionelu a răspuns:

Indirect ei sunt pedepsiți de Presa! Da, ați auzit bine: de PRESA!
Și când spun presa, ma refer aici la opinia publica. Pentru ca dacă se reușește mușamalizarea infracțiunilor, superiorii lor corupți nu vor face nimic pentru pedepsirea lor, eventual le vor pretinde sume de bani. Colegii lor la fel de corupți ii vor apara, de frica sa nu ciripeasca și le este ușor, ei cunosc foarte bine sistemul pentru ca fac parte din el. Singura șansă de pedepsire este ca infractorul în uniforma sa ajungă în ziare, televiziune, mediile sociale, etc. iar atunci, pentru a își păstra imaginea cât de cât curata a instituției, superiorii lor vor începe o ancheta care va duce la condamnarea infractorului. Asa se întâmplă în toate tarile din lumea a 3-a, nu doar la noi.

| AndreiSuveranul20011 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Dar ce se întâmplă, dacă și presa e corupta?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru AndreiSuveranul20011):

Dacă presa este corupta, sau monopolizata ea tace. De asta se face atâta tam-tam pe libertatea presei. Aici din fericire în România încă este mai bine decât pe vremea lui Ceaușescu, când toată presa era controlata de partid.
Si in plus au mai apărut și mediile sociale online, care sunt destul de greu de controlat la noi. În China de exemplu, de ce crezi ca este interzis Facebook? Alternativa chineza este mult mai bine controlata și nu scapă nimic incomod acolo.

| cosmin1324 a răspuns:

Superiorii lor

| AndreiSuveranul20011 a răspuns:

Nimeni,pentru ca atât poliția cât și jandarmi fac parte dintru sistem corupt,mârșav și inutil, exista sute de cazuri în care jandarmi sau polițiști au fost implicați în traficul cu arme, droguri, etc și nu au pățit aproape nimic, legile sunt făcute în așa fel încât sa aibă un efect doar asupra populației de rând.