Întrebare recomandată | Mancas_Mihai_1986 a întrebat:

Dacă un proprietar de teren și casa, retrocedata în mediul urban. (casa, monument istoric) nu își îngrijește proprietatea, vegetația ajungând sa măsoare și 4 metri devenind focar de infecție (gunoaie, insecte etc.) cum se poate igieniza, legal, terenul?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti reclama la Sanepid sau la Comisia Monumentelor Istorice si ar trebui sa ia masuri, respectiv sa oblige proprietarul sa-si ingrijeasca casa si curtea.

| Nouvel a răspuns:

Doar primaria poate interveni. DACA poate. Si Sanepidul mai poate lua masuri daca e focar de infectie. Aici este un maaaare gol legislativ.

| Visătorul_Daniel_1991 a răspuns:

Daca e monunent istoric trebui sunate autoritatile. Dar daca nu mai este acel monumet sub nici o protectie degeaba